Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Halka Arz Şaşırttı! İlgi Azaldı mı? Borsada Neler Oluyor?

Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Ticaret’in halka arz sonuçları açıklandı. Şirkete gelen talep, son dönemde diğer şirketlerle karşılaştırıldığında oldukça düşük kaldı.
Bu Halka Arz Şaşırttı! İlgi Azaldı mı? Borsada Neler Oluyor?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, son haftalarda sergilediği performansla yatırımcılarda birçok soru işaretine neden oldu. Aşağı yönlü hareketliliklerde 8500 puandan oldukça uzaklaşan borsa, büyük çoğunluğu oluşturan küçük yatırımcıların tercihlerini etkiledi.

6 Kasım tarihinde açıklan Tureks Turunç Madencilik’in (MARBL) halka arzında son dönemlerin en düşük taleplerinden biri görüldü. 10,97 TL ile 2 – 3 Kasım tarihlerinde halka arz olan şirketin halka arz büyüklüğü 646.971.151 TL seviyesinde oldu.

Bu Halka Arz Şaşırttı! İlgi Azaldı mı? Borsada Neler Oluyor?

Halka arzda toplam filtre edilmemiş veriler baz alındığında 2.864.450 adet emir ile satışa sunulan adedin 1,81 katına karşılık gelen 58.976.404 adet nominal değerli paylar için 1.172.829.236 TL tutarında talep geldi.

2.815.907 adet yatırımcıdan gelen 104.803.388 TL nominal değerli talep miktarı dağıtıma konu edildi ve bu yatırımcılara 58.976.404 TL nominal değerli payların satışı gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Son halka arz olan Tab Gıda’nın (TABGD) talep toplama sürecine 4,9 milyon kişi katılmıştı.

Düşük Talebin Sebebi Ne?

Borsa İstanbul, 7 Ekim’de Orta Doğu’da başlayan krizden ciddi derecede etkilendi. 3 Ekim’de 8562 puanı gören endeks, bu noktadan gelen satışlarla geçtiğimiz hafta 7297 puana kadar düşmüştü.

Uzmanlar, savaş sürecinin Türkiye’deki piyasalara etkisinin tahminlerden daha da sert olduğunu belirtiyor. 6 Kasım tarihli haftanın ilk işlem gününde BIST 100 endeksi yüzde 2 artışla 7856 puandan işlem görüyor.

Tavan Serileri Kısa Sürüyor

Borsada istikrarlı yükselişlerin olduğu dönemlerde 10 günün üzerine kadar çıkan halka arz olan şirketlerin tavan serileri, son dönemde oldukça kısa sürmeye başladı. Analistler, küçük yatırımcıların düşüşlere alışık olmadığını ve “Ne kazanırsam kardır” deyip satış yaptığını ifade ediyor.

Türkiye’de 6,8 milyar TL ile tarihin en büyük halka arzı olan TABGD yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği şirketlerden biri olmuştu. Şirket 26 Ekim’de Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı ve tavan serisini henüz 4. günde sonlandırdı. 130 TL’den halka arz olan şirket 200 TL seviyelerinden yönünü negatife çevirmişti. TABGD’nin halka arz sürecinin kısa sürmesinin nedeni olarak borsadaki düşük risk iştahı ve aşağı yönlü hareketlilikler gösteriliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.