Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BRICS Rezerv Para Havuzu Yaratmayı Amaçlıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, BRICS ülkelerinin Batı'nın sisteminden bağımsız ticaretin yollarını aradığına dikkat çekti. İşte detaylar;
BRICS Rezerv Para Havuzu Yaratmayı Amaçlıyor
HABER GİRİŞ

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın ekonomilerini tek bir çatı altında toplayan 15. BRICS Zirvesi başladı. Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen 2 gün sürecek olan liderler toplantısına ilişkin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, açıklamalarda bulundu.

BRICS’in Batılı ülkelerin kontrol ettiği sistemden bağımsız ticaret yapmaya odaklandığını bildiren Lavrov, ortak para birimi kullanımının şu anda gündemlerinde olmadığını kaydetti.

Tüm dikkatlerinin ABD ve Batı’nın kontrol ettiği sisteme bağımlı olmayacak şekilde karşılıklı ticareti sağlamanın yollarını bulmak olduğunu söyleyerek, tahıl anlaşması konusuna da değindi.

Tahıl Anlaşmasında Rusya’nın Şartları Yerine Getirilmeli

Tahıl anlaşması kapsamında Rusya’nın şartlarının yerine getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Lavrov, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de dediği gibi, bize verilen tüm sözler yerine getirilir getirilmez, aynı gün, aynı saatte paket anlaşmasının Ukrayna kısmını yeniden başlatmaya hazırız.” dedi.

Tahıl anlaşmasının bir paket olduğuna vurguda bulunarak, anlaşmanın her iki tarafının da birbiriyle bağlantılı olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Batılı ülkelerin rezerv paraları kullanarak konumunu suistimal ettiğini öne süren Lavrov, “Batı, serbest piyasanın, uluslararası ticaretin ve Dünya Ticaret Örgütü’nün tüm kurallarını ihlal ederek siyasi hedeflere ulaşmak için rezerv parayı basabilen konumunu suistimal etme yeteneğini ve istekliliğini kanıtladı.” ifadelerini kullandı.

BRICS’in de rezerv para havuzu oluşturmaya yönelik projesi olduğunun bilgisini veren Lavrov, bunun BRICS’in atmayı planladığı ortak ulusal para birimlerinin kullanımını kolaylaştıracağını öngördü.

Lavrov açıklamasında, rezerv para havuzu yaratmanın alternatif bir ödeme sistemi oluşturmaya yönelik adımların öncüsü olacağını bildirdi.

Batılı yetkililerin, “Rusya’yı savaş meydanında yenmemiz gerek.” şeklinde açıklamalarda bulunduklarını da anımsatan Lavrov, “O zaman biz de işimizi diplomasi yerine savaş sahasında yaparız.” ifadeleriyle dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.