Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOTAŞ’tan Kasım Enflasyonu için Kritik Karar

BOTAŞ, Kasım ayına ilişkin doğal gaz tarifesini duyurdu. Yeni tarifede, asgari ücret zammının konuşulacağı Kasım enflasyonunu düşürecek şekilde güncelleme yapıldı.
BOTAŞ’tan Kasım Enflasyonu için Kritik Karar
HABER GİRİŞ

Kamuoyu, her yeni ayda zam haberleriyle gündemini meşgul ederken doğal gaz tarafından bu kez farklı bir haber geldi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), yeni ayda tarife değişikliğini fiyat artış kararıyla güncellemedi.

Ekim ayı tarifesini yüksek fiyatlı güncelleyen BOTAŞ, Kasım ayında fiyat artışına gitmeme kararı aldı.

Doğal gazda Kasım tarifesinde değişiklik yapmadığını duyuran BOTAŞ, yeni ayda elektrik üretim amaçlı gazın satış fiyatının, sanayi kuruluşlarının ve mesken abonelerinin tarifesinin sabit tutulduğunu bildirdi.

Böylece konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine Kasım ayında uygulanacak satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak kaldı.

Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira oldu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Elektrik üretim amaçlı tarifede 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 12 bin lira olarak gerçekleşti.

BOTAŞ’ın internet sitesinde yer alan duyuruda, “Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda, Ukrayna’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır” ifadesi yer almaya devam etti.

Her ay tarifesini güncelleyen BOTAŞ, Ekim ayında konutlardaki fiyatlandırmada değişikliğe gitmemişti. Ancak elektrik amaçlı üretim ile işletmelerde kullanılan tarife için yüzde 20 zam kararı almıştı.

Gazsız Enflasyon Vatandaşın Cebini Yakmıştı

Bu yıl verilen ara zamda, seçim vaadi olarak ücretsiz yapılan doğal gazın etkisi kendini göstermişti. Temmuz zammı için belirleyici olan Mayıs ayı enflasyonuna doğal gaz kalemi eklenmediği için veriler çok düşük açıklanmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2023 döneminde enflasyonun son 17 ayın en düşük seviyesine gerilediğini açıklamış, tepkilere rağmen ara zamda hesaplar düşük enflasyon verisine göre yapılmıştı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.