Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOTAŞ Şubat Ayı Doğal Gaz Tarifesini Açıkladı

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ, Şubat ayına ilişkin doğal gaz toptan satış fiyat tarifesini paylaştı. Fiyat değişikliği yapıldı mı? Sorunun cevabı haberde....
BOTAŞ Şubat Ayı Doğal Gaz Tarifesini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), aylık düzenli olarak yayımladığı doğal gaz toptan satış fiyat tarifesini paylaştı. Ocak ayın tarifesinde değişikliğe gitmeyen BOTAŞ’ın Şubat ayına yönelik aldığı karar merak ediliyordu.

Buna göre BOTAŞ, Şubat ayında doğal gaz toptan satış fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmadığını duyurdu.

Söz konusu kararın 01 Şubat 2024 tarihinden itibaren geçerli olacağı aktarıldı. Yapılan açıklamada doğal gaz toptan satış fiyatının ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlendiği bildirdi. Bu şekilde tüketicilere sunulduğu aktarıldı.

Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda, Ukrayna’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatının Türkiye’de uygulanmakta olduğu ifade edildi.

Bu gelişmelerin öncesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar doğal gaz ve elektrikte herhangi bir fiyat artışı öngörmediklerini paylaşmıştı. Elektrikte ve doğal gazda yaklaşık yüzde 50’lik bir sübvansiyon olduğunu belirtmişti. Meskenlerin ve hanehalklarının devlet tarafından desteklendiğini söylemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın