Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bayraktar Açıkladı: Elektrik ve Doğal Gaza Zam Gelecek mi?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, doğal gaz ve elektrikte fiyat artığı olup olmayacağına dair beklentisini paylaştı.
Bakan Bayraktar Açıkladı: Elektrik ve Doğal Gaza Zam Gelecek mi?
HABER GİRİŞ

Yeni yılın gelmesi ile beraber vatandaşlar elektrik ve doğal gaz fiyatlarında artış olup olmayacağını merak ediyordu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi ve bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Bayraktar doğal gaz ve elektrikte herhangi bir fiyat artışı öngörmediklerini, bunun gelecek dönemle alakalı olduğunu söyledi. Petrol ve döviz piyasasında otomatik fiyatlandırmadan dolayı oynaklık olabileceğini kaydeden Bayraktar, doğal gaz ve elektrikte Türkiye için böyle bir şeyi beklemediklerini ifade etti.

Bayraktar, elektrikte ve doğal gazda yaklaşık yüzde 50’lik bir sübvansiyon olduğunu hatırlatarak, meskenlerin ve hane halklarının devlet tarafından desteklendiğini belirtti.

Bakan Bayraktar elektrik tarafında yüzde 55’lik kurulu gücün bugün itibarıyla yenilenebilir kaynaklardan oluştuğunu belirterek, “Bu bizim üretimimiz noktasında neye geliyor diye baktığımızda ürettiğimiz elektriğin yüzde 42’si yenilenebilir enerjiden geliyor.” diye konuştu.

Bu yıl içerisinde Akkuyu’daki nükleer güç santralini devreye almayı hedeflediklerini vurgulayan Bayraktar, “Takip eden yıllarda 25,26,27, 28’de diğer 3 reaktörü devreye aldığımızda, yani 2028 yılına kadar biz bu 4 reaktörü devreye almak istiyoruz. 4,8 gigavatlık veya 4 bin 800 megavatlık kurulu güce erişmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.