Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOTAŞ Nisan Ayı Tarifesini Açıkladı! Doğal Gaza İndirim Geldi

BOTAŞ, Nisan ayı doğal gaz toptan satış tarifesini açıklayarak, sanayide ve elektrik amaçlı kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında indirim yapıldığını duyurdu.
BOTAŞ Nisan Ayı Tarifesini Açıkladı! Doğal Gaza İndirim Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Nisan ayına ilişkin doğal gaz toptan satış fiyat tarifesini açıkladı. Duyuru kurumun resmi sitesinden yapıldı. Büyük sanayi kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın ve elektrik amaçlı kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında indirim yapıldığı açıklandı.

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada doğal gaz toptan satış fiyatlarının, piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım-işletme giderlerindeki değişimin dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmakta olduğunu belirtti.

Sanayi Gazına Yüzde 20,01’lik İndirim Yapıldı

Bu kapsamda 1 Nisan 2023 tarihi itibaren, büyük sanayi kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında yüzde 20,01’lik, elektrik amaçlı kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında ise yüzde 16,67’lik indirim yapıldığını duyurdu.

Ayrıca 2022 Ekim ayı esas alındığında sanayide kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında 1 Nisan’dan itibaren yüzde 52,43 ile yüzde 63,63 oranında, elektrik amaçlı kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında ise yüzde 51,52 oranında indirim yapıldığı bildirildi.

Türkiye’de HEPI fiyatları esas alındığında konutlarda Ukrayna ve Macaristan’dan sonra Avrupa ülkeleri arsında en düşük doğal gaz fiyatının uygulandığını belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Elektrikte indirim açıklaması dün Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan da (EPDK) gelmişti. Serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 1 Nisan’dan itibaren 3050 TL/mwh’den 2600 TL/mwhy’ye düşürüldüğü duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.