Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK Duyurdu! Elektriğe İndirim

EPDK, serbest piyasada elektrik tavan fiyatında indirime gitti. Başkan Yılmaz değerlendirmede bulundu. Detaylar haberde...
EPDK Duyurdu! Elektriğe İndirim
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün elektrikte ve doğal gazda indirim yapılacağını duyurmasından sonra Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) indirim açıklaması geldi.  Ayrıca konuya yönelik EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’dan değerlendirmede bulundu.

EPDK, serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 1 Nisan’dan itibaren 3050 TL/mwh’den 2600 TL/mwhy’ye düşürdüğünü duyurdu.

Ayrıca arz güvenliğinin sekteye uğramaması ve tüketicilerin olağanüstü maliyet artışlarından korunması için devreye alınan Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması (AUF) süresinin 6 ay uzatıldığını açıkladı.

“AUF Mekanizması Güven Teşkil Ediyor”

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Başkan Yılmaz, küresel piyasalardaki enerji hammadde fiyatları açısından hareketli ve zorlu bir yılın geride kaldığını bildirdi. AUF mekanizmasını bu süreçte güven teşkil ettiğini söyledi.

Artan hammadde fiyatları sebebiyle yüksek maliyetle elektrik üreten santrallerin kapanmasının Türkiye’nin arz güvenliğini tehlikeye sokabileceğini kaydetti. Bu kötü senaryonun yaşanmasına sektörün izin verdiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

AUF mekanizması hakkında konuşan EPDK Başkanı Yılmaz, piyasaya ve tüketicilere olumlu yansımalarını göremeye devam ettiklerini bildirdi. Kış aylarını arz güvenliği sıkıntısı yaşamadan geride bıraktıklarını ve kurum olarak girdi maliyetlerini yakından takip ettiklerini aktardı.

EPDK, (Mwh başına) doğal gaz santralleri için azami ulaştırma fiyatını 2550 TL, kömür santralleri için 1800 TL, yenilenebilir kaynaklar için 1700 TL olarak belirledi.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.