Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOTAŞ Açıkladı! Doğal Gaza İndirim

BOTAŞ, sanayi kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında indirim yapıldığını açıkladı. İşte duyurunun detayları..
BOTAŞ Açıkladı! Doğal Gaza İndirim
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Mart ayına ilişkin doğal gaz toptan satış fiyat tarifesini açıkladı. Sanayide kullanılan gaza indirim duyurusu kurumun resmi sitesinden yapıldı.

BOTAŞ, doğal gaz toptan satış fiyatlarının, piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım-işletme giderlerindeki değişimin dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmakta olduğunu belirtti.

“Sanayi Gazına Yüzde 20,95-26,12 Oranında İndirim”

Buna göre 1 Mart 2023 tarihinden geçerli olmak üzere büyük sanayi kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında yüzde 20,95 ile yüzde 26,12 oranında, ayrıca elektrik amaçlı kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında yüzde 20 oranında indirim yapıldığı açıklandı.

2022 Ekim- 1 Mart 2032 tarihileri arasında sanayide kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında yüzde 40,53 ile yüzde 54,53 oranında indirim yapıldığı bildirildi. Ayrıca söz konusu tarihler arasında elektrik amaçlı kullanılan doğal gazsın toptan satış fiyatında ise yüzde 41,82 oranında indirim yapıldığı aktarıldı.

“Avrupa Ülkeleri Arasında En Düşük Doğal Gaz Fiyatı Uygulanıyor”

Türkiye’de HEPI fiyatları esas alındığında konutlarda Ukrayna ve Macaristan’dan sonra Avrupa ülkeleri arsında en düşük doğal gaz fiyatının uygulandığını belirtildi.

GCM Yatırım Banner

BOTAŞ Ocak ayında yaptığı açıklamada 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren sanayi kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toplam satış fiyatında yüzde 13,30 ile yüzde 17,22 oranında, elektrik üretimi amaçlı doğal gaz toptan satış fiyatında ise yüzde 16,67 oranında indirim yapıldığını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.