Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Bu Hisseler Yabancı Yatırımcının Yeni Yılda Gözdesi Oldu

2024 yılının gelmesi ile beraber yükselişin hızlandığı borsada yabancı yatırımcıların yöneldiği hisselerde değişimler gözlemlendi. Detaylar şöyle...
Borsadaki Bu Hisseler Yabancı Yatırımcının Yeni Yılda Gözdesi Oldu
HABER GİRİŞ

Borsa 2024 yılının gelmesi ile beraber geçen yılın son çeyreğindeki kayıpları sildi ve son haftalarda yeni rekor seviyeler görmeye başladı. BIST 100 endeksi bu hafta yüzde 4’ten fazla yükseldi ve 9045 puana ulaştı.

Bu endeks için yeni rekor seviye oldu. Yılın başından bu yana endeksteki yükseliş ise yüzde 21’e ulaşmış durumda. Yükselişte artan yabancı oranı büyük rol oynuyor. Veriler bu yıl yabancı yatırımcıların hangi hisselere daha çok yöneldiğini ortaya koydu.

Geçen yılın ikinci yarısında yabancı yatırımcılar hisse senedi ve tahvillerde uzun yılların ardından ilk kez net alıcı konumunda olurken, özellikle bankacılık hisselerine yöneldiler. 2024 yılında ise bu durumda değişimler gözlemlendi. Yeni yılda yabancı yatırımcı holding ve sanayi hisselerine yönelmeye başladı.

İzlenen verilere göre BİST TÜM endeksinde bulunan 514 hissenin 313’ünde yabancı yatırımcıların bir şekilde payını arttırırken, TL bazında yüzde 28’in üzerinde yükseliş kaydedildi. Yabancı yatırımcının payını en çok arttırdığı şirket Altınyunus Çeşme (AYCES) oldu.

AYCES 4 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Hisse senedinde 29 Aralık’ta halka açık payları arasında yüzde 6,73 olan yabancı pozisyonu 8 Şubat itibariyle yüzde 19,38’e yükseldi. AYCES’i bu sıralamada Türk Telekom (TTKOM) takip ediyor. Hisse senedinde 29 Aralık’ta yüzde 16,46 olan halka açık paylar arasında yabancı oranı 8 Şubat’ta yüzde 26,22’ye çıktı.

GCM Yatırım Banner

Dofer Yapı Malzemelerinde (DOFER) yüzde 1,43 olan yabancı payı yüzde 10,9’a ulaşırken, Akfen Yenilenebilir Enerji’de (AKFEN) yüzde 20,69 olan oran yüzde 28,99’a yükseldi. Borsada yabancının payını en çok azalttığı hisse Alfa Solar (ALFAS) olurken onu Borusan (BRSAN) izledi.

TCMB haftalık menkul kıymet verilerine göre 2 Şubat ile biten hafta itibarıyla yabancı yatırımcının yılbaşından bu yana hisse senedine net girişi 198.74 milyon dolara ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.