Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Yatırımcı Sayısında Tarihi Zirve: 5,6 Milyon

Son haftalarda rekorlarla gündemde kalmayı başaran Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısında yeni zirveye ulaşıldı. İşte detaylar;
Borsada Yatırımcı Sayısında Tarihi Zirve: 5,6 Milyon
Yorum

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), pay senedi yatırımcı sayısına yönelik bilgileri paylaştı. Verilere göre borsada yatırımcı sayısı 15 Ağustos itibarıyla 5 milyon 636 bin 160 kişi ile yeni rekora ulaştı. 31 Temmuz tarihinde  yatırımcı sayısı 5 milyon 99 bin 82 seviyesindeydi. 15 günde yatırımcı sayısındaki artış 537 bin oldu

Borsa İstanbul’da haftalardır süren rekorlar, varlıklarını enflasyona karşı korumak isteyen yatırımcıların ilgisini artırıyor. Son dönemde alternatif yatırım araçlarındaki durgunluk da yine borsanın popülerliğinin yükselmesine sebep oldu. Bunların yanında halka arz olan şirketlerin sayısının artması da yine yatırımcı sayısını etkileyen faktörler arasında.

Borsada Yatırımcı Sayısında Tarihi Zirve: 5,6 MilyonKaynak: MKK

MKK’nın yayımladığı bilgilere göre aylık yatırımcı sayısı artışı 1 milyon 216 bin 954’e çıkarken aylık yükseliş oranı yüzde 27,54 seviyesinde gerçekleşti. Yatırımcı sayısı yıllık bazda yüzde 114 yükselerek 3 milyon 3 bin 214 oldu.

Seçimlerden sonra yeni ekonomi yönetiminin izlediği politikalar ve yaptıkları açıklamalar Türkiye ekonomisine yönelik beklentileri iyileştirdi. JPMorgan ve Barclays gibi önde gelen kuruluşlar ve bankalar Türkiye için iyimser raporlar paylaştı. Türkiye’ye yönelik pozitif değerlendirmeler, yabancı yatırımcı sayısının artmasında da etkili oldu.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi yıl içinde 4300 puandan atağa geçerek kısa bir süre içerisinde 7000 puan eşiğini geçti. Saat  14:00 itibarıyla yatay seyrederek 7687 puanda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu