Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gedik Yatırım Enerjisa’da Yüzde 37 Potansiyelle Hedef Yükseltti

Gedik Yatırım, Enerjisa için 2023 yılı net kar ve faaliyet geliri tahminlerini açıklarken, hisse senedi fiyat beklentisini değiştirdi.
Gedik Yatırım Enerjisa’da Yüzde 37 Potansiyelle Hedef Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Gedik Yatırım, 16 Ağustos 2023 tarihli raporunda Enerjisa Enerji’nin bilançosunu değerlendirerek hisselerle ilgili beklentisini açıkladı. Şirketin faaliyet gelirleri, yıllık yüzde 54,78 artışla 6 milyar 174 milyon TL’ye ulaştı. Yüksek enflasyon seyrinin devamı, yatırım harcamaları geri ödemelerini 1 milyar 392 milyon TL’ye çıkardı.

6 aylık net dönem karı, yıllık yüzde 100 artışla 2 milyar 353 milyar TL oldu. Gedik Yatırım raporunda, deprem kaynaklı olarak işletme giderleri verimliliği altında izlenen kalan tutarın, ilgili regülasyon ile tazmin edilmesinin beklendiği söylendi.

Kurum, 2023 yılı için faaliyet gelirleri beklentisini 19,6 milyar TL’den 21 milyar TL’ye, 4,5 milyar TL net kar beklentisini 5,5 milyar TL’ye yükseltti.

İlk çeyrek sonuçlarına istinaden doğal afetin şirketin nakit akışı üretimine etkisinin sınırlı kalmasının beklendiği, faaliyet gelirleri beklentisinin firma öngörülerinin alt bandında kalmaya devam ettiği söylenirken, “Baz alınan net kar tarafında firmanın 2023 öngörüsünün orta bandında olduğumuzun ve ihtiyatlı beklentilerimizin altını çizmekte fayda görüyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Enerjisa Hissesinde Endeks Üstü Getiri Tavsiyesi Korundu

Gedik Yatirim Enerjisa Hedef Yukseltti
Kaynak: Gedik Yatırım

Açıklamada, operasyonel görünürlük ve süregelen enflasyon ortamı, 2023 yılı için önceki serbest nakit akışı üretimi beklentisinin yukarı revizyonu ve cazip değerleme göz önüne aldıktan sonra hedef fiyat güncellemesi yapıldığı belirtildi.

Buna göre ENJSA kodlu hisseler için hedef fiyat 40,56 TL’den 65,22 TL’ye yükseltilip, yüzde 37 getiri potansiyeli işaret edildi. Endeks üstü getiri tavsiyesi ise korundu.

Şirket hissesi son kapanışını yüzde 2,45 değer kaybıyla 47,72 TL’den yaptı. Gedik Yatırım, hissenin 2023 tahmini için 5,1x FD/FAVÖK çarpanı ve 10.7x F/K ile işlem gördüğüne dikkat çekti.

Enerjisa hisseleri haftalık dönemde yüzde 5’e yakın değer kaybederken, aylık bazda yüzde 19, yıllık yüzde 242 oranında yükseldi.

AG Holding ve Koç Holding Model Portföyden Çıkarıldı

Aghol Kchol Gedik Yatirim Portfoyunden Cikarildi
Kaynak: Gedik Yatırım

AG Anadolu Gdubu Holding’i, iştiraklerinin büyüme ivmesini beğenmelerine karşın model portföye eklenen 8 Mayıs 2023 tarihinden bugüne kadar yüzde 37’li endeks üstü getirisinin ve yüzde 131’lik mutlak getirisinin ardından kâr realizasyonu amacıyla model portföyden çıkarıldığı açıklandı.

AGHOL hissesinde son işlem gününde fiyat 208 TL olurken, haftalık kazanç yüzde 24, aylık yüzde 60 ve yıllık yüzde 160’ı işaret ediyor.

Gedik Yatırım Koç Holding’i de (KCHOL) mevcut hedef fiyatı aştığı için model portföyünden çıkardı. Açıklamada, “Şirket hisseleri model portföyümüze eklediğimiz 8 Mayıs 2023 tarihinden günümüze yüzde 2’lik endeks göreceli getiri ve yüzde 72’lik mutlak getiri sunmuştur.” bilgisine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu