Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Toparlanma Başladı, Endeks 4500 Üstünde Tutunuyor

Sasa, Smart Güneş ve Hektaş gibi hisselerdeki düşüş sürse de BIST 100 endeksi yüzde 1’e yakın toparlandı.
Borsada Toparlanma Başladı, Endeks 4500 Üstünde Tutunuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da Perşembe günü başlayan satış dalgası bugün de devam ediyor. Son günlerde her seansta tavan yaparak BIST 100’ü zirveye taşıyan hisseler bu sabah da yüzde 10 düşüşle açıldı. Piyasalarda panik ortamı sürerken analistlerden türlü türlü yorumlar geliyor.

Bir kesim artık düzeltme hareketinin başladığını ve endeksin 4 bin puan altına ineceğini düşünüyor. Birçok kişi ise bu düşüşün kalıcı olmadığını belirtirken, yatırımcıların sakin kalmasını ve hisselerine sahip çıkarak beklemesini öneriyor.

Borsa Güne Düşüşle Başladıktan Sonra Yükselişe Geçti

Borsa Güne Düşüşle Başladıktan Sonra Yükselişe Geçti
Kaynak: Paratic Piyasalar

Devre kesicilerin art arda çalıştığı ve sert düşüşlerin yaşandığı Perşembe günü, BIST 100 endeksi yüzde 3,45 kayıpla kapandı. 4.507 puandan kapanış yapan endeks, bu sabah yüzde 0,92 daha düşerek 4.465 seviyesinden açıldı.

Seansın başlamasıyla birlikte yönünü yukarı çevirerek 4.551 puana kadar çıktı. Saat 11.13’te yüzde 0,62 artışla 4.535 puandan işlem görüyor. Salı günü 4.784 puanla tarihi rekorunu kırmıştı.

Dün sert düşüşlerin yaşandığı sektör endekslerinde de ciddi bir toparlanma söz konusu. Bankacılık endeksi yüzde 4,46, finansal kiralama yüzde 2,63, gıda ve içecek yüzde 2,93, orman, kağıt ve basım yüzde 3,03, holding yüzde 2,66, sigorta yüzde 3,01 artıda seyrediyor.

GCM Yatırım Banner

SASA ve Hektaş Hisseleri Neden Düştü?

Günlerdir rekor seviyeden inmeyen ve borsanın son dönem lokomotif şirketleri arasında gösterilen Sasa Polyester, Hektaş Ticaret ve Smart Güneş hisselerindeki kayıplar bugün de devam ediyor.

Her üç şirketin hisseleri de hem dün hem de bugün yüzde 10 düşüşle taban yaptı. SASA hisseleri 189,1 liradan 151’e, HEKTS hisseleri 51,3 liradan 41,54’e kadar indi.

Hektaş hisselerindeki düşüşün sebebi Oyak Gıda ve Tarım Holding’in yaptığı satışlar oldu. Oyak Gıda, iştiraki olan Hektaş’ta 33 milyon lotluk satış yaparken, bu durum borsada domino etkisi yaratarak diğerlerine de sirayet etti.

Şirket, dün akşam piyasa kapandıktan sonra Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda önemli bir gelişme duyursa da hisselerdeki düşüşün hızı kesilmedi.

Açıklamada Özbekistan’ın Taşkent şehrinde yüzde 100’ünün kendi sahipleri olduğu Hektaş Asia LLC unvanlı şirket kurulmasına karar verildiği bildirildi.

Borsa İstanbul’dan 2 Yeni Endeks Daha

Borsa İstanbul’dan 2 Yeni Endeks Daha
Kaynak: Borsa İstanbul

Borsa İstanbul’da bugün yapılan duyuruya göre 21 Kasım 2022 tarihinden itibaren BIST Sürdürülebilirlik 25 ve BIST Katılım Temettü Endeksleri hesaplanmaya başlanacak.

Sürdürülebilir Endeksi’nin sürdürülebilirlik performansı yüksek şirketler arasından büyük ve likit olanlar seçilerek oluşturulduğu, belirlenen asgari sürdürülebilirlik notuna sahip şirketler arasından günlük ortalama işlem hacmi ve fiili dolaşımdaki paylarının piyasa değeri en yüksek 25 şirketin seçildiği açıklandı.

BIST Katılım Temettü Endeksi’nin ise BIST Katılım Tüm ve BIST Temettü endekslerinin seçim kriterlerini birlikte sağlayan şirketlerin paylarından oluştuğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.