Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Soru İşareti Olan Yatırımcılara Yanıt Geldi!

Uzun süredir 8000 puan seviyesine ulaşmakta zorlanan BIST 100 endeksi yatırımcıları korkutuyor. Vahap Taştan, yatırımcılara seslendi ve “Alım fırsatı” dedi.
Borsada Soru İşareti Olan Yatırımcılara Yanıt Geldi!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, son haftalarda bulunduğu aralıktan çıkmakta zorlanıyor. Ekim’de ulaşılan rekor seviyenin ardından yönünü aşağıya çeviren BIST 100 endeksi, 8000 puana ulaşmakta zorlanıyor. Borsa İstanbul’daki bazı yatırımcılar, düşüşlerde veya yatay seyirde nasıl bir pozisyon alması gerektiğini merak ediyor.

Yatırım Finansman Menkul Değerler şirketinde Strateji ve Yatırım Danışmanlığı Yönetmeni olan Vahap Taştan, Borsa İstanbul’a yönelik önemli değerlendirmelerini Nasıl Bir Ekonomi TV’de yaptı.

Borsa İstanbul’da hafif bir geri çekilmenin görüldüğünü söyleyen Taştan, bilanço sezonunun da yavaş yavaş kapandığını, büyük şirketlerin neredeyse tamamının finansallarını açıkladığını belirtti.

Son 5 haftanın ardından Borsa İstanbul’da ilk defa yabancı girişinin görüldüğünü paylaşan uzman, BIST 100 endeksinin bir patinaj içinde olduğunu ifade etti. Endeksin 8000 bandını aşamadığını, borsada iyi denebilecek şirketlerin hala var olduğunu vurguladı. Güçlü nakit pozisyonu yaratan şirketlerin 2024’te öne çıkacağını dile getirdi.

9 Kasım’da açıklanan verilere göre yabancı yatırımcılar 30 Ekim – 3 Kasım haftasında 85,7 milyon dolarlık hisse senedi aldı.

GCM Yatırım Banner

Borsanın patinaj içinde olduğunu tekrarlayan Taştan, bilançoların beklenildiği gibi fiyatlanmadığını kaydetti. Mevcut durumun kalıcı olmayacağını belirtti ve “Geri çekilmeler alım fırsatı olarak karşımıza çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Borsada Soru İşareti Olan Yatırımcılara Yanıt Geldi!Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 1’e yakın düşüşle 7771 puandan yaptı. Endeks bu hafta yüzde 1,4 ile pozitif kalmayı başarsa da aylık yüzde 5,1 düştü.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,1 ile bilişim, en çok gerileyen ise yüzde 4,8 ile sigorta oldu. Analistler endekste 7750 puanın destek, 7950 ve 8020 puanın direnç olduğunu belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.