Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Moody’s Operasyonu! Kayıplar Yeniden Artıyor

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2'yi aşan kazançla tamamlarken yeni hafta düşüşle başladı. Kayıp artarken "Moody's oyunu" yorumları geliyor...
Borsada Moody’s Operasyonu! Kayıplar Yeniden Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul yılın son işlem haftalarında geleneğini bozmaya başladı. Normal şartlarda haftanın ilk yarısında güçlü yükselip, daha sonra kayba dönüyordu. Geçen hafta ise tam tersi oldu ve haftanın 3 işlem gününde sert düşüşler gördükten sonra yüzde 3’leri aşan yükselişler gözlendi. Nedeni ise Moody’s’in planlanan kredi notu güncelleme takvimidiydi.

Geçen hafta Cuma günü Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu güncellemesi beklendi. Piyasada oluşan medyan beklenti, kredi notunun artırılacağı yönündeydi. Borsa haftanın ilk yarısındaki kayıplarını bu beklentilerin yayılmasıyla birlikte yüzde 3’ü aşan yükselişle fiyatlandırdı. Ancak Cuma günü Moody’s Türkiye’nin kredi notunu değiştirmedi.

Halihazırda Moody’s’in Türkiye için kredi notu görünümünü Durağan’dan Pozitif’e çevirmesi bekleniyordu. Buna karşın rapor beklendiği saatte açıklanmadı, ancak sosyal medyada not görünümünün Pozitif’e çevrildiği söylenmeye başlandı. Kısa süre sonra Moody’s’in bir güncelleme yapmadığı ortaya çıktı.

BIST 100 endeksinin son iki işlem gününde güçlü yükselmesini sağlayan bu beklentiler karşısında gerçek ortaya çıkınca “Moody’s oyunu” yorumları gelmeye başladı. Elbette bu oyunu yapan Moody’s olmadı, ancak piyasaya bu beklentileri yayıp yükseltenler olduğu aşikâr.

Moody’s’in not yükselteceğine yönelik bir operasyon yapıldığı söylenirken, borsada bugün sert düşüşler gözleniyor.
BIST 100 Endeksi - 18.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

BIST 100 endeksi TSİ 14:50 sularında yüzde 1,63 düşüşle 7863,79 puanda seyrediyor. Endeks, geçen haftaya 7925 puan seviyelerinden giriş yaptıktan sonra Çarşamba günü 7530 puanın altına gevşemişti. Ardından Perşembe günü itibarıyla güçlü yükselerek 7998,42 puana tırmanarak 8000 puana göz kırpmıştı.

GCM Yatırım Banner

Moody’s beklentileriyle iki günde yükselen borsada yüzde 6 civarında yükselmişti. Bugün ise kayıplar yüzde 1’i aştı ve 7860 puana doğru geri çekildi. Bu durum Moody’s takvimini fırsat görerek borsaya operasyon çekildiği yorumlarını güçlendirdi. Çünkü Moody’s’in takvimi çok önceden bilinmesine karşılık 3 gün sert düşüp 2 gün güçlü yükseliş olması için başka bir neden bulunmuyordu. Üstelik CDS’lerde ciddi bir düşüş bulunuyor ve 15 Kasım günü 14 baz puanlık düşüşle 364,64 puana gerilediği görülüyor. 5 yıllık risk primi ise 286 puana kadar geri çekilmiş durumda.

Borsa haftalık bazda yüzde 0,17 kayıpla işlem görürken, geçen ayın aynı gününe göre yüzde 0,6 artıda performans gösteriyor. Yıllık bazda ise yüzde 50’den fazla değer kazanmış durumda bulunuyor.

Sektör endekslerini incelediğimiz zaman en büyük kaybın yüzde 3,96 ile turizm endeksinde (XTRZM) olduğu görülüyor.
BIST Turizm Endeksi - 18.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Turizm endeksini yüzde 3,14 ile elektrik ve yüzde 3,09 ile orman kağıt basım endeksleri takip ediyor. Artıda işlem görenler ise yüzde 0,28 ile BIST menkul kıymet yatırım ortaklığı ve yüzde 0,22 ile bankacılık endeksleri şeklinde sıralanıyor.

Hisse senetleri bazında baktığımızda da yeni halka arzların tabandan işlem görmesi dikkat çekiyor. Geleneği bozan son şirketler; Sur Tatil Evleri, Kuzey Boru, Mega Metal ve Batı Ege GYO olarak sıralanabilir. Bu halka arzlar tavan serisine erkenden veda etti.

Son olarak borsa ile ilgili Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin Aralık ayı raporu yayımlandı. Rapora göre Borsa İstanbul’un piyasa değeri, yılın ilk 11 ayında 10 milyar 663 milyon liraya yükseldi. 2022 yılı genelinde piyasa değeri 6 milyar 208 milyon lira düzeyinde bulunuyordu. Bu piyasa değeri ile BIST dünya genelinde 26. büyük borsa konumuna yükselmiş oldu. Borsaya kota olan şirket sayısı bakımından da 507 şirket ile 25. sırada yer alıyor.

BIST Pay Piyasası’nda yılın ilk 11 ayında işlem hacmi 30 milyar 347 milyon liraya tırmanırken, 2022 yılının nispeten 2’ye katlamış oldu. Kasım ayı itibarıyla Pay Senedi Halka Arzları 47 şirkete yükselirken, 65,799 milyon lira tutarda gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.