Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Son Halka Arzlar Yüz Güldürmedi! Devre Kesiciye Girdiler

Borsa İstanbul'da son halka arzlar yatırımcılarını üzerken, tek bir isim öne çıkmaya başladı. Diğer halka arzlar düşerken, tek tavan giden o şirket oldu.
Son Halka Arzlar Yüz Güldürmedi! Devre Kesiciye Girdiler
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 2023 yılı çılgın halka arz katılımları ile anılacak. Ancak son halka arzlardaki verimsizlik, yatırımcıyı üzmeye başladı. Özellikle de halka arzlardaki getiriden yararlanmak isteyen borsanın yeni yatırımcıları bu durum karşısında nasıl bir yol izleyecek bilmiyor.

Yılın sonu yaklaşırken 3 şirket aynı anda talep toplayıp borsada işlem görmeye başladı. 7-8 Aralık günlerinde talep toplayan Sur Tatil Evleri, Kuzey Boru ve Mega Metal, artık borsada işlem görüyor. Normal şartlarda 10 güne yakın tavan gitmesi beklenen bu halka arzlarda işler yolunda gitmedi. Ancak Kuzey Boru aralarından sıyrılıp çıkmayı başardı.

14 Aralık gününde borsada işlem görmeye başlayan Kuzey Boru (KBORU), yeni haftaya tavandan başladıktan sonra geriledi.
Halka Arzlar Güldürmedi
Kaynak: Garanti e-Trader

Kuzey Boru hisseleri 36,20 liradan halka arz olduktan sonra 3. işlem gününde 48,16 liradan işlem görmeye başladı. Bu şekilde sadece 3 işlem gününde yüzde 20’den fazla kazanç getirmiş oldu. Buna karşın TSİ 10:50 sularında tavan bozularak yüzde 4,50 civarında artıda 45,78 lirada gezmeye başladı.

Borsanın yeni halka arz gözdesi olmaya aday ismi, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yeni bir iş ilişkisi duyurdu. Yapılan açıklamaya göre; şirket ile yurt içinde yerleşik bir firma arasında HDPE100 altyapı boru satışı konusunda KDV hariç 55.429.425,93 TL değerinde sözleşme imzalandı. İş ilişkisinin şirket cirosuna olumlu katkısı beklenirken, hisseler tavandan işlem görüyor.

Kuzey Boru ile aynı anda talep toplayan Sur Tatil Evleri de 14 Aralık’ta işlem görmeye başladı. Ancak ilk günden tavan gidemeyen SURGY kodlu hisseler, 2. işlem gününde sert düşüşle devre kesiciye girdi. İkinci işlem gününde 7 milyon satışı lotu ile işlem gören Sur Tatil Evleri, bugünkü işlemlere de yüzde 6’yı geçen düşüşle devre kesicide başladı. Aynı zamanda şirket hisseleri halka arz fiyatının altında işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Mega Metal hisseleri (MEGMT) ise 15 Aralık’ta işlem görmeye başladı ve ilk gün tavan gitti. 28,30 liradan işlemlere başladıktan sonra 31,12 liradan devre kesicide günü tamamladı. Bugünkü işlemlere ise 34,22 liradan başladıktan sonra sert düşerek 32,54 liraya geriledi. Hisseler TSİ 10:25 sularında yüzde 4’ü aşan kayıpla 29,74 lirada işlem görüyor.

Geçen hafta talep toplayan Avrupakent GYO’nun ise halka arz sonuçları yayımlanırken, 5,5 milyar lira ile TAB Gıda’dan sonra en büyük ikinci halka arz oldu. 25-26 lot dağıtan şirketten işlem günü açıklaması bekleniyor. Sonuçlar küçük yatırımcıdaki azalmaya işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın