Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Günlük Artış Yüzde 1! Trend Ne Olacak? Uzmanlar Ne Diyor?

Politik gelişmelerle ve kritik verilerle şekillenen borsada günlük artış yüzde 1 seviyesinde oldu. Uzmanlar ne diyor? İşte detaylar;
Borsada Günlük Artış Yüzde 1! Trend Ne Olacak? Uzmanlar Ne Diyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, depremle ve seçim süreciyle şekillenen bir dönemde yön arayışını sürdürüyor. Altılı masa tarafındaki gelişmelerin etkisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim açıklamaları ve deprem süreciyle ilgili atılan adımlar piyasaların radarında yer alıyor.

Söz konusu dönemde yatırımcılar, şirketlerin bilançolarını ve temettülerini yakından takip ediyor . Beklentileri karşılayan bilançolar ve temettü açıklamaları piyasada olumlu bir hava oluşmasına katkı sağlıyor.

Küresel Piyasalar için Kritik Dönemeç

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Kudret Ayyıldır, küresel piyasalar için oldukça önemli bir dönemece girildiğini, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu ay para politikası kararlarıyla dünya ekonomisine yön vermeye çalışacağını bildirdi.

ABD’deki enflasyona dikkat çeken Ayyıldır, FED ve ECB’nin üzerindeki baskının ciddi anlamda görüldüğünü vurguladı. Enflasyon verilerinin ve bu doğrultuda merkez bankaları tarafından alınan kararların, küresel pay piyasalarında ve yatırım araçlarında hissedileceğini kaydetti.

Şatıroğlu’ndan Powell Yorumu

7 Mart’ta piyasaların pür dikkat ettiği konuşmayı yapan FED Başkanı Jerome Powell, faizlerin tahminlerin üzerine çıkabileceğini, yapacak daha çok işlerinin olduğunu söylemişti. Kısıtlayıcı politikaların süreceğini vurgulayan Powell’ın açıklamaları sonucunda piyasalardaki baskı arttı.

Şimdi Kayıt Olun

Mart ayında açıklanacak faiz oranının 25 baz puan yerine 50 baz puan artmasına yönelik beklentilerin arttığını söyleyen Tunç Şatıroğlu, Powell’ın açıklamaları için “Powell, piyasaları dağıttı geçti.” ifadelerini kullandı.

Altılı masa tarafında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Şatıroğlu, farklı partilerin bir araya gelmesinin iyi yorumlanabileceğini, ancak bunun Türkiye’deki ekonomik riskleri hiçbir şekilde değiştirmediğini ifade etti.

Enflasyonun çok yüksek olduğunu söyleyen Şatıroğlu, kuş gribi ve kuraklık gibi sorunlara da dikkat çekti. Bu faktörlerle mücadele etmenin oldukça ciddi bir bedeli olduğunu, Merkez Bankası rezervlerinin ise ekside seyrettiğini paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler’in depremin maddi hasarının 100 milyar doları aşacağına yönelik açıklamasını da ele alan Uzman, Türkiye ekonomisindeki risklerin devam ettiğini söyledi.

Düzenleyici kurumlar tarafından atılan adımlarla borsanın düşüşüne izin verilmediğini, BIST 100’ün en fazla 5700 seviyesine kadar çıkabileceğini belirtti.

Borsada ciddi yükselişin görülmesi için seçimle ilgili anketlerin ortaya çıkması ve sonuçların biraz daha netleşmesi gerektiğini aktardı.

Ford Hisseleri 1000 TL’ye Çıkabilir

İnfo Yatırım’a konuşan İsmail Güner, BIST 100’de 5500 seviyesinin önemli bir direnç noktası olduğunu, daha sonra ise 5700 seviyesinin takip edileceğini belirtiyor. 5500-5700 arasında bir sıkılaşma görülebileceğini aktaran Uzman, endeksin 5200 seviyesine düşmesinin ciddi bir sıkıntı yaratabileceğini vurguladı.

Güner, son günlerdeki hareketlilikten sonra olumsuz senaryolardan bahsetmenin çok da anlamlı olmayacağını, yukarı yönlü yükselişin daha kuvvetli bir şekilde görülebileceğini paylaştı.

Şirketleri de değerlendiren Analist, Ford Otomotiv’in (FROTO) bu yılın en garanti hisselerinden bir tanesi olduğunu belirtti.

Gün içinde 627 TL seviyelerinde seyreden FROTO’nun 1000 TL gibi bir fiyatı görebileceğini paylaştı. Yine TOFAŞ’ta da yukarı yönlü bir yükselişin devam edebileceğini kaydetti.

Uzman, banka hisselerinin önümüzdeki süreçte sürpriz sektör olacağını aktardı ve yatırımcılara banka hisselerini yakından takip etmelerini tavsiye etti.

Borsada Günlük Artış Yüzde 1! Trend Ne Olacak? Uzmanlar Ne Diyor?Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsa İstanbul’da dün kapanışını ekside yapan BIST 100 endeksi, güne 5378 puandan başladı. Saat 14:00’a kadar satışlar gelse de devam eden süreçte alıcılı bir seyir hakim oldu. Endeks günlük yüzde 1 artışla kapanışını 5438 puandan yaptı.

BIST 100 önceki kapanışa göre 56 puan artarken toplam işlem hacmi 86,4 milyar TL seviyesinde oldu.

Sektör endeksleri arasında yine bankacılık endeksi hakimiyetini gösterdi. Bankacılık endeksi yüzde 7,8, holding endeksi ise yüzde 2,9 arttı.

En çok kazandıran bankacılık olurken en çok kaybettiren yüzde 3 ile madencilik oldu.

Analistler, Powell’ın açıklamalarının ardından küresel pay piyasalarında dalgalı bir seyir olduğunu ifade ediyor.

Bugün ABD tarafından açıklanan özel sektör istihdam verileri de beklentilerin üzerinde gelerek 242 bin yükselmişti. FED’in Mart ayı için alacağı faiz kararında 50 baz puan beklentisi yüzde 74’e çıktı. Beklentiler hala 50 ve 25 baz puan arasında değişiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.