Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Birleşmiş Milletler: Depremin Ekonomik Hasarı 100 Milyar Dolar

Büyük yıkıma neden olan ve binlerce kişinin yaşamını yitirdiği depremin ekonomik hasarı konuşulmaya devam ediyor. İşte BM’nin tahmini;
Birleşmiş Milletler: Depremin Ekonomik Hasarı 100 Milyar Dolar
Yorum

Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremler, büyük bir yıkıma neden oldu. 45 bin 968 kişinin yaşamanı yitirdiği süreçte siviller ve yetkililer tüm imkanlarını seferber ederek bölgeye maddi-manevi destek olmak için çabaladı. 11 ili etkileyen depremde bazı şehirler yerle bir oldu.

Uzmanlar, depremin ekonomiye etkisini değerlendirirken meydana gelen hasara dikkat çekiyor. Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı (UNDP) yetkilisi Louisa Vinton, Gaziantep’te yaptığı açıklamada, tek başına maddi zararın 100 milyar doları aşacağının şimdiden belli olduğunu aktardı.

Bölgede meydana gelen büyük yıkım tarım faaliyetlerinin durmasına ve sanayilerin üretime ara vermesine neden oldu.

Türkiye’de Şubat ayını kapsayan tüketici fiyat endeksi (TÜFE), bir önceki aya göre yüzde 3,15, 2022’nin Şubat ayına göre ise yüzde 55,18 oranında yükselmişti. Fiyatlarda en fazla artış lokanta ve otel grubunda kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu