Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Güne Sert Düşüşle Başladı: Endekste Kayıp Yüzde 5’i Aştı

BIST 100 endeksi yeni rekorun geldiği haftada yönünü terine çevirdi ve kayıplarını artırıyor. Endeks 5300 puanın altına geriledi.
Borsada Güne Sert Düşüşle Başladı: Endekste Kayıp Yüzde 5’i Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul yeni güne yükseliş yaşayarak başlasa da, yukarı yöndeki hareketini sürdüremedi ve kayıplarını artırıyor. Geçtiğimiz günlerde 5700 puana çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine dokunan BIST 100 endeksi, bugün günlükte yüzde 5’in üzerinde düşüş kaydetti.

Endeks yazım itibarıyla yüzde 2’lük düşüşle 5430 puandan işlem görüyor. Rekorun geldiği haftanın kaybı ise yüzde 1’i aştı. Endeks bazında bakıldığına, bankacılık endeksi yüzde 1’lik kayıpla 4940 puandan, elektrik yüzde 4’ün üzerinde düşüşle 425 puanda, gıda ve içecek endeksi yüzde 3.37’lik kayıpla 5279 puandan işlem görüyor.

BIST 100 günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Turizm sektöründe düşüş devam ederken endeks, bugün yüzde 3,5 oranında düşüşle güne başladı. BIST 100 endeksindeki bu düşüş, geçen yılın yaz aylarından bu yana başlayan güçlü bir rallinin ardından gerçekleşti.

TCMB’nin düşük faiz politikası, küresel piyasalarda yaşanan resesyon endişesine rağmen, BIST 100’ün diğer borsalardan pozitif ayrışmasına neden oldu.

BIST 100’deki yükseliş yatırımcı sayısındaki artışla paralel oldu. Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından açıklanan verilere göre 2022 yılında borsaya 1.4 milyon yeni yatırımcı giriş sağladı. Böylece toplan yatırımcı sayısı 3 milyon 749  bin 409 olarak gerçekleşti.

BIST 100 Düşüş Sonrası Toparlanıyor

BIST 100 endeksi güçlü bir düşüş sonrası 5300 puanın altını test ettikten sorna kayıplarını geri alıyor. Endeks yazım itibarıyla 5450 puandan işlem görüyor. Günlük kayıp böylece yüzde 1 seviyesine gerilemiş durumda.

Sabah saatlerinde yaşanan düşüş sonrası birçok hisse devre kesti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu