Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Gözaltı ve Operasyonlar Artabilir! Uzman Açıkladı

2022’de yüksek getiri oranlarıyla dikkat çeken Borsa İstanbul, 2023’ün sonuna yaklaşırken düşüşlerle dikkat çekiyor. Ekonomist Soydan mevcut durumu değerlendirdi.
Borsada Gözaltı ve Operasyonlar Artabilir! Uzman Açıkladı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da yıl sonuna yaklaşırken aşağı yönlü sert hareketlilikler yatırımcıların gündemindeki ilk konulardan biri haline geldi. Uzmanların büyük çoğunluğu yılın genelinde yukarı yönlü hareket beklediğini söylese de Borsa İstanbul adeta sol gösterip sağ vurdu.

Ekonomist Barış Soydan, 27 Aralık’ta yatırımcılarla paylaştığı videoda, Borsa İstanbul’daki mevcut durumu değerlendirdi.

Borsada Gözaltı ve Operasyonlar Artabilir! Uzman AçıkladıKaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksinin aşağıda 7200’deki destek ve yukarıdaki 7400 direnç seviyesi arasında sıkıştığını belirten Soydan, endeksin bu noktalarda bir bant hareketi yaptığını aktardı. Gün içinde endeksin 7400 puana doğru bir deneme yaptığını, kapanışını yüzde 0,5 ekside 7260 puanda yaptığını paylaştı.

Bankacılık endeksinin 27 Aralık’ta ekstra kötü olduğunu vurgulayan ekonomist, endeksin yüzde 2,6 oranında düştüğüne dikkat çekti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in taksite sınırlama getirileceğini ima eden açıklamasının banka hisselerini olumsuz etkilediğini dile getirdi. Sektör hisselerinden bazılarının sert düştüğünü, Akbank (AKBNK) ve Yapı Kredi’nin (YKBNK) yüzde 4 üzerinde değer kaybettiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

27 Aralık’ta TEB Yatırım’ın alışlarının Borsa İstanbul’a bir miktar destek verdiğini, bu alımların yabancı olabileceğinin ihtimal dahilinde olduğunu kaydetti.

“Spekülatif Kağıtlar”

Spekülatif kağıtlardan Gübre Fabrikaları’nın (GUBRF), Şekerbank (SKBNK) ve İş GYO’nun (ISGYO) bugün yine taban olduğunu paylaştı. Bu hisselerde sıkışan oyuncuların mallarının fiyat gözetilmeden büyük olasılıkla aracı kurumlar tarafından kredi pozisyonlarının kapatılması için satıldığını belirtti. Bu hisselerin gelecek süreçte tabandan yukarı doğru hareket edebileceğini aktardı.

GUBRF hisseleri, yüzde 300 bedelsiz sermaye artırımının onaydan geçmemesinin ardından 8 gündür tabandan işlem görüyor.

“Endekste Bu Seviyelere Dikkat”

Soydan, BIST 100 endeksinde 7400 puanın hacimli bir şekilde geçilmesi durumunda daha yukarıdaki fiyatların hedeflenebileceğini, aşağıda ise 7200 puanın kırılması durumunda satışların daha da hızlanabileceğini belirtti.

“Operasyonlar Devam Edebilir”

Ekonomist, 26 Aralık tarihinde paylaştığı videosunda oldukça kritik hususlara değindi. Borsada çok önemli gelişmelerin yaşandığını, borsanın önde gelen oyuncularından Nihat Özçelik ve 8 kişinin gözaltına alındığına dikkat çekti. Uzun süredir borsada manipülatörlere yönelik bir operasyon yapılmasının beklendiğini hatırlattı.

Operasyonların süreceğine yönelik ifadelerin yatırım kuruluşlarının koridorlarında konuşulduğunu, önümüzdeki günlerde yeni gözaltıların görülebileceğini paylaştı.

26 Aralık tarihinde Paratic ekibi olarak Nihat Özçelik’in suç örgütü kurmak ve yönetmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, şantaj tehdit ve manipülasyon iddialarıyla gözaltına alındığını paylaşmıştık. Borsada çok sayıda operasyon yapan Özçelik’in çok sayıda gizli hat ile Mesut Çilingir’i arayarak borsa operasyonlarını yönettiği iddia ediliyor.

Yatırımcı Koşa Koşa Kaçtı

Borsa İstanbul’da sert düşüşler devam ederken bu süreçten en fazla küçük yatırımcı etkileniyor. Borsa İstanbul’a yatırım yapmak, halka arz olan şirketlerin hisselerinden kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar, hiç beklemedikleri bir şokla karşılaştı. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre 25 Aralık Pazartesi günü yatırımcı sayısı 435 bin azaldı. Pay senedi değeri ise 520 milyar lira düştü.

2023 yılı sona ererken Borsa İstanbul’un gelecek yıl nasıl bir performans sergileyeceği merak ediliyor. Bazı uzmanlar borsanın gerekenden daha fazla düştüğünü belirtse de bazıları da yabancı para girişinin olmaması ve 2024’te seçim belirsizliği nedeniyle söz konusu düşüşleri normal karşılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.