Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Fiyat Hareketliliğine Karşı Önlem: 4 Hisseye Tedbir

Borsa İstanbul, yüksek fiyat hareketliliğini neden göstererek, dört hisseye kredili işlem yasağı getirdi. Ayrıntılar geliyor...
Borsada Fiyat Hareketliliğine Karşı Önlem: 4 Hisseye Tedbir
HABER GİRİŞ

Borsada yatırımcı ilgisi artarak devam ederken, bazı hisseler için yeni karar alındı. Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen bildirime göre dört hisseye tedbir getirildi.

Duyuruya göre, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde, Dap Gayrimenkul (DAPGM), Kim Market (KIMMR), Lider Faktoring (LIDFA) ve Trabzon Liman (TLMAN) hisseleri bir ay boyunca kredili alım satıma kapalı olacak.

Söz konusu hisseler 27 Kasım 2023’ten, 6 Aralık 2023’e kadar (seans bitimi) açığa satış ve kredili işlem yasağı ile işlem görecek. Belirtilen hisseler son günlerde yüksek fiyat oynaklığı ile dikkat çekmişti.

Borsa İstanbul tarafından KAP’a gönderilen açıklamada şlu ifadelere yer verildi: “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DAPGM.E, KIMMR.E, LIDFA.E ve TLMAN.E payları 27/11/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 26/12/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.”

VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendiriliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın