Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Fırtına Koparken Yatırımcıyı Koruyacak Güvenli Limanlar

Hafta içinde sert satışlara konu olup, olumsuz gündeme karşı korunaksız olan Borsa İstanbul’da güvenli liman olarak görülerek öne çıkan sektörler haberimizde;
Borsada Fırtına Koparken Yatırımcıyı Koruyacak Güvenli Limanlar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kamuda tasarruf tedbirlerinin açıklandığı haftada Borsa İstanbul’da radikal çaplı bir bozulma görülmedi. Satış baskılarına konu olsa da BIST 100 endeksi 10 bin puan olan psikolojik sınırın üzerinde tutunmaya odaklandı.

Ana endeks 10.300 puanın üzerinde kalıcı hareketler sağlayamayıp, momentum kaybı yaşasa da fırtınalı anlarda güvenli liman özelliğini koruyan kimi sektörler öne çıktı.

Borsa İstanbul’da öne çıkan sektörleri yatırım danışmanı ve ekonomi yazarı Sadık Mazanoğlu paylaştı.

Ekonomi Ekranı YouTube kanalına konuk olan Mazanoğlu, yaptığı değerlendirmede, beklenen yabancı yatırımcının geldiğinde öne çıkan iki sektörün; bankacılık ve holdingler olduğunu söyledi.

Son dönemde Koç Holding (KCHOL), Anadolu Grubu Holding (AGHOL) ve Sabancı Holding (SAHOL) tarafında yabancı alımlarının kendini gösterdiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyondan Koruyan Sektörler

Mazanoğlu, iyi sektörler olarak adlandırdığı kategoride son 1 yıllık dönemde iyi prim yapanlar arasında; yüzde 260 ile bilişim, yüzde 444 ile sigortacılık, yüzde 217 ile teknoloji, yüzde 215 bankacılık ve yüzde 170 ile gıda sektörlerinin sıralandığını söyledi.

Son bir yılda resmi enflasyon oranının en yüksek yüzde 85 seviyesini gördüğü göz önüne alındığında söz konusu sektörlerin yatırımcısını enflasyona karşı koruduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.