Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Rekordan Satış Yedi! Endeksten Yataya Yakın Kapanış

Ekonomi gündeminin yoğun olduğu haftanın son gününde BIST 100 endeksi 0,15 gerileyerek günü 8325 puandan tamamladı.
Borsa Rekordan Satış Yedi! Endeksten Yataya Yakın Kapanış
HABER GİRİŞ

Yurt içinde yatırım araçları arasında gözde olmayı başaran Borsa İstanbul, haftanın son işlem gününü yataya yakın sayılabilecek bir hareketle tamamladı. Gün içinde 8398 puandan gelen satışlarla BIST 100 endeksi kapanışını 8325 puandan yaptı. Yurt dışından Türkiye’ye yönelik gelen raporlar takip edilmeye devam ediliyor.

Borsa tarafında yatırımcıların odağında halka arzlar yer almaya devam ediyor. Bazı ekonomistler ve uzmanlar bu kadar fazla şirketin halka arz olmasını eleştiriyor ve borsanın dinamiklerine zarar verdiğini düşünüyor. Buna rağmen şirketler halka arz olmak için adeta sıraya girmiş durumda. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 7 Eylül’de paylaştığı haftalık bülteninde Hat-San Gemi İnşaa Bakım Onarım, Reeder Teknoloji ve Adra GYO’nun halka arzını onayladığını duyurdu.

Borsa Rekordan Satış Yedi! Endeksten Yataya Yakın KapanışKaynak: Paratic Piyasalar

7 Eylül’de 8300 puan eşiğini aşarak kapanışını 8337 puandan yapan BIST 100 endeksi, bugün rekor seviyeye ulaşsa da devamında gelen satışlarla geriledi. Gün içinde ulaşılan 8398 puan, görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Devamında gelen satışlarla endeks kapanışını yüzde 0,15 düşüşle 8325 puandan yaptı.

Son verilerle birlikte BIST 100, haftalık yüzde 5,2 ve aylık yüzde 12,4 değer kazandı.

GCM Yatırım Banner

Bir önceki kapanışa göre 4,60 puan düşen endekste toplam işlem hacmi 133 milyar lira seviyesinde oldu.

Analistler BIST 100’de 8400 ve 8500 puanın direnç, 8300 ve 8200 puanın destek olduğunu ifade ediyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,22 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı olurken en çok kaybettiren yüzde 2 ile metal, ana sanayi oldu. Bankacılık yüzde 0,03, holding ise yüzde 0,38 değer kazandı.

Yurt dışından Türkiye’ye yönelik paylaşılan raporların yerli ve yabancı yatırımcının risk iştahını artıracağı ve bunun sonucunda yükselişlerin devam edeceği düşünülüyor.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye kredi notunun bugün saat 23:30/00.00 civarında açıklanması bekleniyor.

Aracı Kurumlar Hedeflerini Açıkladı

Foreks, 8 Eylül’de Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler için aracı kurumların paylaştığı raporları derledi.

Tacirler Yatırım, Bim Birleşik Mağazalar (BIMAS) için hedef fiyatını 222 TL’den 350 TL’ye yükseltti ve tavsiyesini “al”dan “tut”a düşürdü.

İnfo Yatırım, Mavi Giyim (MAVI) için hedef fiyatını 89,35 TL’den 158 TL’ye çıkardı ve tavsiyesini “al olarak” tuttu.

BIMAS için hedef fiyatını 212 TL’den 309 TL’ye artırdı. Önerisini “al” olarak devam ettirdi.

Alarko Holding (ALARK) için hedef fiyat 102 TL’den 147 TL’ye yükseltti ve tavsiyesini “al” şeklinde korudu.

Uzmandan Kritik Değerlendirme

Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, A Haber’de Borsa İstanbul’a yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Orta Vadeli Program’ın (OVP) oldukça önemli olduğunu belirten Sarı, yabancılarla temasların çok önemli olduğunun altını çizdi.

Yabancı yatırımcılarla ciddi yatırımlar görüşüldüğünü hatırlattı ve oradan gelecek olan sermayenin ve döviz girdisinin önemli olacağını belirtti. OVP’nin piyasalara pozitif yansıdığını, özellikle yabancı yatırımcılardaki etkisinin olumlu olduğunu gözlemlediklerini aktardı.

“Temkinli Olmakta Fayda Var”

Kredi derecelendirme kurumlarının pozitif etkisiyle beraber daha coşkulu bir piyasa görülebileceğini vurgulayan Şirin, Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde 4 gündür rekor kapanışlar gerçekleştiğini ifade etti.

Endeksin 8500 puana doğru gittiğini dile getiren uzman, borsada çıkışlar hızlı olduğunda düşüşlerin de hızlı gerçekleştiğini kaydetti. Şirin, bu noktada temkinli olunması gerektiğini bildirdi. Ancak not artırımı beklentisinin, pozitif gelişmelerin, yabancı ve yerli yatırımcının ilgisinin hala devam etmesinin Borsa İstanbul’daki pozitif etkiyi devam ettirdiğini açıkladı.

“4 Milyon Hesap Açıldı”

2023’ün başından bu yana borsada 4 milyonun üzerinde hesap açıldığını belirtti ve özellikle halka arzların ciddi anlamda tavan tavan gittiği, belki de daha sonra taban taban gittiği bir süreç yaşandığını aktardı. Bu çerçevede dikkatli olunması gerektiğini, doğru hisse senetlerini ve doğru sektörleri tercih etmenin önemli olduğunu paylaştı.

Borsada kısa vadeli düşünmemek gerektiğini, yatırımcıların hisse senedi taşıma miktarının ortalama 42 gün olduğunu duyurdu.

Analist, orta ve uzun vadede düşünmek ve panik satışları yapılmaması gerektiğini vurguladı. Borsa İstanbul’da kısa vadede 8000 puana dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Halka Arzlarda Seçici Olunmalı”

Şirin, halka arzlara yoğun bir ilgi olduğunu ifade etti ve bunun hem hesap açılışı hem de borsanın tabana yayılmasını sağladığını bildirdi. Fakat halka arz olan şirketlerin tamamının uzun vadede yükselemeyeceğini ya da yatırımlarını doğru yönlendiremeyeceğini belirtti. Bu çerçevede yatırımcıların seçici olması gerektiğini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.