Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Jeopolitik Baskılara Boyun Eğerek Sert Düştü!

Geçen haftadan beri İsrail – Hamas arasındaki savaştan ve bölgedeki gelişmelerden negatif etkilenen Borsa İstanbul, yeni haftanın ilk gününde de değer kaybetti. İşte detaylar;
Borsa Jeopolitik Baskılara Boyun Eğerek Sert Düştü!
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, yaklaşık 2 haftadır Orta Doğu’da meydana gelen savaş gelişmelerine odaklandı. İsrail – Hamas arasındaki savaşın yankıları yurt içi piyasalarda sert satışlara neden oldu. BIST 100 endeksi, 16 Ekim’de 2,2 düşüşle kapanışını 7934 puandan yaptı.

Uzmanlar, savaş sürecinde en korkutucu tablonun gerilime diğer ülkelerin de katılması olacağını vurguluyordu. ABD’nin bölgeye uçak gemisi, İngiltere’nin savaş gemisi göndermesi, Lübnan’ın sınırında ikinci bir cephe açılması endişeleri, İsrail’in göç yollarındaki sivilleri bombalaması ve Suriye’deki havalimanlarının vurulması gibi gelişmeler tansiyonun artmasına neden oldu.

Borsa Jeopolitik Baskılara Boyun Eğerek Sert DüştüKaynak: Paratic Piyasalar

Geçtiğimiz hafta Cuma günü kapanışını 8113 puandan yapan BIST 100 endeksi, 16 Ekim’e 8228 puanla başladı. Gün içinde gelen yoğun satışlarla birlikte endeks yüzde 2,2 değer kaybetti ve kapanışını 7934 puandan yaptı.

Endeks önceki kapanışa göre 178 puan kaybederken işlem hacmi oldukça düştü ve 115,7 milyar lira seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Analistler BIST 100 endeksinde 7900 puanın destek, 8250 ve 8400 puanın direnç konumunda olduğunu belirtiyor.

Sektör endeksleri arasında tek yükselen yüzde 1,1 ile spor olurken en çok gerileyen yüzde 4,7 ile teknoloji, yüzde 4,3 ile bilişim ve gıda oldu.

Savaştan hemen önce borsa için pozitif beklentiler kendini gösteriyordu. Endeks için kısa vadede 9000 – 10.000 puan hedefleri vurgulanırken Orta Doğu’daki gelişmeler dengelerin değişmesine neden oldu. BIST 100 endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 4,4 değer kaybetmişti.

Hisselere Genel Bakış (Günlük)

İşlem hacmi en yüksek 5 şirket: Türk Hava Yolları (THYAO), Koza Altın (KOZAL) Borusan Mannesmann (BRSAN), Tüpraş (TUPRS), Koza Altın İşletmeleri (KOZAA)

En çok para girişi olan şirketler: Bim (BIMAS), Doğan Holding (DOHOL), Koç Holding (KCHOL)

En çok para çıkışı olan şirketler: TUPRS, BRSAN, Odaş Enerji (ODAS)

BIST 100 en çok yükselen 3 şirket: İpek Enerji (IPEKE), DOHOL, Kordsa (KORDS)

BIST 100 en çok düşen 3 şirket: Yeo Teknoloji (YEOTK), Borusan Yatırım (BRYAT), Konya Çimento (KONYA)

Günün Önemli Gelişmeleri

Borlease Otomotiv’in halka arz sonuçları açıklandı. Halka arzda toplam 4.301.297 yatırımcıdan, halka arz edilen 51.700.000 TL nominal değerli payların 4,46 katına denk gelen 230.376.770 TL nominal değerli pay talebinin geldiği kaydedildi.

SPK’dan onay alan bir diğer şirket Mhr GYO’nun halka arzında filtre edilmemiş 371.393.503 TL nominal değerli toplam 3.339.386 adet emir gerçekleşti. Yatırımcılar yaklaşık 63 lot (270 TL) aldı.

İsviçre merkezli banka olan UBS, Tüpraş için hedef fiyatını 100 TL’den 135 TL’ye çıkardı. Tavsiyesini “nötr”den “sat”a çevirdi.

HSBC, MLP Sağlık Hizmetleri (MPARK) için hedef fiyatını 78 TL’den 180 TL’ye çıkardı ve tavsiyesini “al” olarak sürdürdü. Oyak Yatırım ise Akçansa (AKCNS) için hedef fiyatını 175 TL’den 234 TL’ye yükseltti ve tavsiyesini “endeks sütü getiri” olarak korudu.

“Borsa İstanbul Negatif Ayrıştı”

Yatırım Finansman Menkul Değerler Strateji ve Yatırım Danışmanlığı Bölümü Yönetmeni Vahap Taştan, Borsa İstanbul’a yönelik değerlendirmelerini Nasıl Bir Ekonomi TV’de yaptı. Orta Doğu’daki gelişmelere değinen Taştan, Türkiye’nin bölgede devasa bir ihracat ağırlığının olmadığını dile getirdi.

Jeopolitik risk unsurunun devam ettiğini aktardı ve Borsa İstanbul’un dünya piyasalarından çok daha negatif ayrıştığını söyledi. Türkiye’de ekonomik göstergeleri aşırı derecede etkileyecek bir hareket görmediğini ifade eden uzman, borsada hacimsiz bir düşüş gerçekleştiğinin altını çizdi.

Yatırımcıların elindeki hisse portföyünü çok fazla çıkarmak istemediğinin görüldüğünü, bunu hacim seviyesinden anladıklarını paylaştı.

Yabancı Yatırımcı Ne Zaman Gelecek?

BIST 100 endeksinde alım için 7800 seviyelerinin beklenebileceğini kaydeden Taştan, yabancı yatırımcının 2 haftadır satış tarafında olduğunu hatırlattı. 8500’e doğru ataklarda yabancı ilgisinin yüksek olduğunu dile getirdi ve sonrasında kar satışlarının öne çıktığını belirtti.

Gelişen ülke borsalarının genelinde bir satış görüldüğünü aktaran uzman, yurt içinde hisse senetlerine ve endekse dair beklentilerde hafif bir gevşeme görüldüğünü söyledi. 8000 puanın altının test edilmesi halinde yabancı yatırımcının piyasaya geri dönebileceğini ifade etti. Yabancıları şu anda bekleyişte olduğunun altını çizdi ve Ekim – Kasım aylarında yabancıların piyasada gözükmediği zamanlar olduğunu kaydetti.

Aralık ortasından ve Ocak başından itibaren yabancıların tekrardan sahada olabileceğini bildiren Taştan, mevcut durumda Borsa İstanbul’da trendlerin tamamen aşağı döndüğünü düşünmediğini açıkladı.

Hangi Sektörler Öne Çıkacak?

Bilanço döneminin geldiğini belirten uzman, havacılık sektörünün pozitif ayrışabileceğini söyledi. Tav Havalimanları (TAVHL), Pegasus (PGSUS) ve Türk Hava Yolları (THYAO) gibi şirketlerin pandemi öncesine dönüldüğü için öne çıkabileceğini aktardı.

Enerji sektöründe sürpriz anlamda pozitif karlarla karşılaşılabileceğini söyleyen Taştan, otomotiv sektörünün de yine sürpriz yapabileceğini kaydetti.

Uzman, gayrimenkul sektöründe iyi bilanço gelse bile fiyat tepkilerinin zayıf kalabileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın