Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS’ten Tüpraş için “Sat” Tavsiyesi Geldi

İsviçreli banka UBS, Tüpraş'ın mevcut seviyelerdeki riskinin aşağı yönlü olduğunu öngörerek notunu "satış'a" düşürdüklerini açıkladı. Detaylar haberde;
UBS’ten Tüpraş için “Sat” Tavsiyesi Geldi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin 2023 yılı üçüncü çeyrek bilançoları bu hafta açıklanmaya başlıyor. 25 Ekim 2023’te açıklanacak olan Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) bilançosu öncesinde ise kurumlardan tahminler gelmeye devam ediyor.

TUPRS hisse koduyla Borsa İstanbul’da işleme gören şirket için 10 Ekim’de İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından 3’üncü çeyrek bilanço tahmini açıklanmıştı.

2023 yılının ilk altı aylık döneminde 13.965.317.000 TL net kâr açıklayan Tüpraş için UBS, hedef fiyatını 100 TL’den 135 TL’ye yükseltti, tavsiyesini ise nötrden sata revize etti.

Açıklamaların ardından TUPRS TSİ 14.26 itibarıyla yaklaşık yüzde 3,69’luk düşüş kaydederek 141,50 TL seviyesini gördü. Hissenin gün içi hareketleri incelendiğindeyse en düşük 140,7 TL, en yüksek ise 150 TL seviyesini test etti.

Paratic Piyasalar Hisse Değişim Grafiği
KAYNAK: Paratic Piyasalar

İsviçreli banka UBS açıklamasında, “Mevcut seviyelerde riskin aşağı yönlü olduğunu gördüğümüz için Tüpraş’ın notunu Satış’a düşürüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

İlk altı ayda 13.965.317.000 TL’lik net kâr açıklayan TUPRS için destekleyici makro bazda 2023 yılı 3’üncü çeyrek sonuçlarının daha güçlü gelmesi beklendiği kaydedildi. Tüpraş’ın ikinci çeyrekteki net karının geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 30’un üzerinde düştüğü de anımsatıldı.

Yükseliş beklentisine rağmen ileriki süreçte başka katalizörler görmediklerine işaret eden UBS, Tüpras rafineri marjının da son haftalarda zayıflamaya işaret ettiğini belirtti. Hissenin Eylül ayına kıyasla  yüzde 30’un üzerinde düşüş gösterdiği anımsatıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.