Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Silikon Vadisi’ndeki Fırtınaya Yakalandı!

ABD’de Silikon Vadisi Bankası’nın iflası küresel piyasalarda şok etkisi yarattı. Borsa İstanbul’da hissedilecek mi? İşte detaylar;
Borsa İstanbul Silikon Vadisi’ndeki Fırtınaya Yakalandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni haftanın henüz ilk gününde küresel piyasaları derinden etkileyecek gelişmeler yaşandı. Zaten 2023 boyunca sancılı ve risk iştahının minimum seviyelerde seyrettiği küresel pay piyasaları, haber akışından gelen olumsuz haberlerle sallandı. Dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşanan gelişmeler gündeme oturdu.

ABD’de Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) iflası ve Signature Bank’a kayyum atanması finans dünyasına büyük darbe vurdu.

Krizler Yurt İçinde Hissedilir mi?

Söz konusu gelişmelerin yurt içi piyasalarında hissedilip hissedilmeyeceği merak konusu haline geldi. Yatırımcıların tanıdığı bir isim olan Barış Soydan, gelişmelerin Cuma günü Borsa İstanbul’a yansıdığını, çalkantının bu hafta da devam edebileceğini belirtti. Soydan, ABD’de 2008-2009 yıllarında patlak veren finansal krize işaret etti ve tüm dünyada hissedildiğini hatırlattı.

Uzman, “Acaba Silikon Vadisi Bankası batacak bankaların ilki mi?” ifadelerini kullandı. Böyle bir endişenin olduğunu vurgulayan Soydan, bankanın müşterilerine ödeme yapma kabiliyetinin bozulduğunu söyledi.

İflasların Devamı Gelir mi?

Silikon Vadisi’nde Google, Apple, Tesla, Intel, Facebook gibi dünyanın önde gelen şirketleri yer alıyor. Uzman, Silikon Vadisi Bankası’nın California’da teknoloji şirketlerine kredi verdiğini hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Teknoloji şirketlerinin geçen sene ABD Merkez Bankası’nın (FED) başladığı faiz artırımları nedeniyle zora düştüğünü paylaştı. Bu durumun sadece Silikon Vadisi Bankası’nın teknoloji şirketlerine değil, ABD’nin geneline özgü bir durum olabileceğini kaydetti.

Diğer bankaların da Silikon Vadisi Bankası’nın peşinden gidip uçurumun kenarına gelebileceğini vurguladı.
Soydan, mevcut senaryoların gerçekleşmesinin başta ABD borsalarını, devamında tüm dünya borsalarını vuracağını aktardı. Uzman, bunun Borsa İstanbul’a da etkisinin olacağının altını çizdi.

FED’in Agresif Kararları Devam Eder mi?

Analist, hem küresel hem de yurt içi piyasalarının diken üzerinde olduğunu, geçen Cuma çok ilginç fiyatlamalar olduğunu belirtti.

Meydana gelen gelişmelerin FED’e dair beklentileri değiştirdiğini bildiren Soydan, FED’in agresif faiz artırımlarına devam etmesinin bir finansal krizi tetikleyebileceğini kaydetti.

BIST 100 endeksini de yorumlayan Soydan, 5500 seviyesinin üzerine çıkılması için taze para girişinin olması gerektiğini vurguladı. Geçen haftanın ortalarında yabancı para girişinin olduğunu, ancak Silikon Vadisi’ndeki gelişmelerle bunun devamının sağlanmadığını paylaştı.

Borsa İstanbul Silikon Vadisi’ndeki Fırtınaya Yakalandı! Kaynak: Paratic Piyasalar

Cuma günü kapanışını 5384 puandan yapan BIST 100 endeksi, güne 5414 puandan başladı. Satıcılı seyrin hakim olduğu günde kayıp yüzde 1,14 seviyesinde oldu. Endeks haftanın ilk gününü 5323 puandan tamamladı.

Endeks önceki kapanışa göre 61,37 puan düşerken toplam işlem hacmi de geçtiğimiz haftaya göre gerileyerek 78,2 milyar TL seviyesinde oldu.

BIST 100’de 5200 seviyeleri destek, 5500 puan ise direnç konumu olarak takip ediliyor.

Silikon Vadisi Bankası’nın iflası yurt içinde de doğal olarak bankacılık endeksini doğrudan etkiledi. Gün sonunda en çok kaybettiren sektör endeksi yüzde 4,3 ile bankacılık oldu. En çok kazandıran yüzde 2,28 ile madencilik olurken holding endeksi de yüzde 1,53 değer kaybetti.

Küresel pay piyasalarındaki baskı, SVB ve Signature Bank’ın iflasının ardından daha da yükseldi. Önümüzdeki süreçte piyasalar bankacılık sektöründeki gelişmeleri yakından takip edecek. ABD’de açıklanacak enflasyon verisi de radarda olacak kritik veriler arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın