Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankacılık Endeksi ABD Kaynaklı Panik Havasıyla Yüzde 4 Düştü

Amerika’da SVB’nin iflas etmesinin ardından finansal sektörde artan endişeler piyasalarda satışları artırırken, Borsa İstanbul’da da kayıplar genişledi.
Bankacılık Endeksi ABD Kaynaklı Panik Havasıyla Yüzde 4 Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tüm dünyanın gözü kulağı Amerikan bankacılık sektöründeki gelişmeleri çevrilmiş durumda. Önce Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) ardından da Signature Bank’ın iflas ettiği haberi küresel piyasalardaki endişeleri artırdı.

Avrupa tarafında Almanya, İngiltere, Fransa olmak üzere tüm piyasalar ekside seyrederken yurt içinde de satışlar hızlanmış durumda. Her ne kadar şu an yaşanan panik havasının genele yayılması beklenmese de günün ikinci yarısına girdiğimiz dakikalarda Borsa İstanbul’da satışların arttığını görmekteyiz.

BIST 100 Endeksi Yüzde 2 Geriledi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Cuma günü yüzde 1,13 değer kaybıyla 5384 puandan kapanan BIST 100 endeksi yeni haftaya artıda başladı. Açılışı yüzde 0,56 yükselişle 5.414 puandan yapan endeks, ABD tarafından gelen negatif gelişmelerin etkisiyle düşüş gösterdi.

Saat 13.15’te 5304 puana kadar gerileyerek gün içi en düşük seviyeyi kaydetti. Bu noktadan sonra hafif toparlanma gösterse de negatif bölgeden çıkamayan endeks saat 13.20 itibarıyla yüzde 1,15 ekside 5322 puandan işlem görüyor.

Sektör endeksleri arasında kimya, petrol ve plastik, madencilik ve ticaret dışındakilerin hepsinde oklar kırmızıyı gösteriyor. En geniş kayıp yüzde 4 ile bankacılık endeksinde (XBANK) olurken, onu yüzde 2,97’yle spor, yüzde 2,42’yle iletişim, yüzde 2,23’le taş ve toprak izledi.

GCM Yatırım Banner

Bilişim hisselerinden oluşan borsa endeksi yüzde 0,30, elektrik yüzde 0,64, finansal kiralama yüzde 2,12, gıda ve içecek yüzde 0,34, gayrimenkul yatırım ortaklığı yüzde 1,20, holding yüzde 1,46, orman kağıt ve basım yüzde 0,46, metal ana yüzde 0,97, metal eşya yüzde 1,82, tekstil yüzde 1,92, ulaştırma yüzde 1,94 ve turizm yüzde 1,22 düşüş gösterdi.

Bankalarda en derin kayıp yüzde 5’in üzerinde düşen Garanti, Şekerbank, Vakıfbank ve Yapıkredi Bankası’nda olurken, Akbank, Albaraka Türk ve Halkbank’taki kayıplar yüzde 4 civarında.

Ekonomi Yönetiminin Aldığı Tedbirler Endişeleri Gidermedi

ABD merkezli SVB’nin 1,8 milyar dolar zararla kapanmasının ardından sadece bu ülkede değil tüm dünyada panik havası yaşanmaya başladı. SVB’de meydana gelen çöküşün hemen ardından bir bankanın daha iflas ettiğini duyurması, daha kapsamlı endişeleri artırdı. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), mevduat sahiplerini korumak için Signature Bank’a kayyum atandığını bildirdi.

Bunun yanında FED tarafından tüm mevduat sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için bankalara ek finansman sağlanacağı haberi gelse de henüz taze olan panik havası küreselde olduğu gibi yurt içinde de yaşanıyor.

Birçok kişi SVB’nin çöküşünün domino etkisi yaratacağını düşünmese de 2008’de yaşanan Lehman Brothers bankasının iflasına benzetilmesi korkuları alevlendiriyor.

Borsa İstanbul’da bugün yaşanan negatif görünümün devam etmemesi ve ana odak konumuzun seçime yönelik gelişmeler olmaya devam edeceği belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.