Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Seçim Sonucunu Fiyatladı! Bu Sektörlere Dikkat!

Piyasaların çok uzun süredir stresiyle boğuştuğu seçim süreci sona erdi. Borsa İstanbul sonuca nasıl tepki verdi? Uzmanın değerlendirmeleri ne? İşte detaylar;
Borsa İstanbul Seçim Sonucunu Fiyatladı! Bu Sektörlere Dikkat!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye 13. Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı seçerken piyasalar yeni döneme pozitif bir başlangıç yaptı. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi yüzde 4,10 değer kazanarak günü 4678 puandan tamamladı.

Meclis ve komisyonlarda Cumhur ittifakının çoğunluğu sağlaması ve belirsizliğin ortadan kalkması, yurt içi piyasalarında olumlu karşılandı. Seçimden önce birçok uzman tablonun bu şekilde olacağını tahmin etmişti.

Endekslerde yukarı yönlü hareketlilik görülürken bunun ne kadar devam edeceği konuşulmaya başlandı. Bazı uzmanlar BIST 100 endeksinin 5000 – 5700 puana kadar çıkabileceğini paylaşmıştı.

Borsa İstanbul Seçim Sonucunu Fiyatladı! Bu Sektörlere Dikkat!Kaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılın genelinde belirsizlikten ve risklerden dolayı çoğunlukla negatif hareket eden Borsa İstanbul BIST 100 endeksi seçimden önceki son işlem gününü 4590 puandan tamamlamıştı. 29 Mayıs’a alıcılı başlayan endeks günlük yüzde 4,1 değer kazanarak kapanışını 4768 puandan gerçekleştirdi.

GCM Yatırım Banner

Endeks önceki kapanışa göre 187 puan artarken seçimden önceki süreçte genellikle 30 – 50 milyar TL arasında olan işlem hacmi 70,9 milyar TL’ye yükseldi.

BIST 100’de teknik açıdan 4980 puan direnç, 4600 puan ise destek olarak takip ediliyor.

Borsa İstanbul Seçim Sonucunu Fiyatladı! Bu Sektörlere Dikkat!Kaynak: Paratic Piyasalar

Tüm sektör endeksleri kazanç sağlarken en çok kazandıran yüzde 6,1 ile taş, toprak oldu. Bankacılık endeksi yüzde 2,13, holding endeksi ise yüzde 3,8 artış gösterdi.

Borsa İstanbul’a dahil hisselerin 99 yaparken en çok işlem görenler Türk Hava Yolları (THYAO), Ereğli Demir Çelik (EREGL), İş Bankası (ISCTR), Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (EKGYO) ve Aselsan (ASELSN) oldu.

BIST 30 endeksi önceki kapanışa göre yüzde 4 yükselişle kapanışını 5263 puandan yaptı.

“Daha İlerideyiz”

Yatırım Finansman Türev Piyasalar ve Yatırım Danışmanlığından Sorumlu Dr. Nuri Sevgen, seçim sonuçlarının piyasayı nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

Sevgen, “Önümüzü görme noktasında bir adım daha ilerideyiz.” ifadelerini kullandı ve kurdaki hareketliliğe dikkat çekti. Belirsizliğin azalmasıyla piyasaların önüne bakmaya başlayacağını belirtti ve Cuma günü de pozitif bir kapanış yapıldığını hatırlattı.

Enflasyonun olduğu ülkelerde borsaların her zaman iyi olduğunu söyleyen Analist, ayrıca dövizin yüksek olduğu ülkelerde hisselerin de ucuz olarak kaldığını paylaştı.

“Ayrışma Olacak”

Borsada özellikle turizm hisselerinde pozitif bir ayrışma olacağını, bankacılık sektöründe çok bir hareket beklemediğini ifade etti. Bu süreçte ihracatı kuvvetli olan, döviz geliri olan veya döviz borcu olmayan şirketlerin öne çıkacağını sözlerine ekledi.

Sevgen, ekonomi yönetimi açısından Mehmet Şimşek isminin hala gündemde olduğunu, fakat isimlerden çok yapılacak olan politikaların şeklinin çok önemli olduğunu vurguladı. İktisatta arz – talep dengesi olduğunu dile getiren Uzman, bir şeyin arzının kısıldığında onun değerinin yükseltildiğini belirtti. Paranın değerinin faiz oranı olduğunu, paranın arzı kısıldığında faiz oranının kendiliğinden artacağını ve ilgili ülkenin parasını koruyacağını kaydetti.

Tunç Şatıroğlu’ndan Yorum Geldi

Yatırımcıların yakından tanıdığı bir isim olan Tunç Şatıroğlu, Twitter hesabı üzerinden paylaşım yaptı. Uzman, seçimin sonucunun ekonomi için istemediği bir sonuç olsa da sürpriz olmadığını belirtti.

Borsa İstanbul Seçim Sonucunu Fiyatladı! Bu Sektörlere Dikkat!Kaynak: Twitter

Ekonomi yönetiminde bir değişiklik olmasının bir önemi olmadığını düşünen Şatıroğlu, ekonomide ertelenen problemlerin ortaya çıkmasıyla daha da kötüye gidiş beklediğini vurguladı.

Bazen bir şeylerin düzelmesi için durumun daha kötüye gitmesinin gerekebileceğini söyledi ve “Şer saydığımız şeylerde hayır vardır.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.