Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul OVP’nin Ardından Kapanışını Negatif Yaptı!

Yurt içi piyasalar gün içinde detayları açıklanan Orta Vadeli Program’ı fiyatladı. BIST 100 endeksi kapanışını yüzde 0,6 düşüşle 8181 puandan yaptı.
Borsa İstanbul OVP’nin Ardından Kapanışını Negatif Yaptı!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, 6 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından kamuoyu ile paylaşılan Orta Vadeli Program’ı (OVP) fiyatladı. Kritik hedeflerin paylaşıldığı günde Borsa İstanbul BIST 100 endeksi yüzde 0,6 gerileyerek günü 8181 puandan tamamladı.

Milyonlarca vatandaş, bugün açıklanan enflasyon hedeflerine odaklanmıştı. Resmi Gazete’de de yayımlanan OVP’de enflasyonun 2023’te yüzde 65 seviyesinde olacağı tahmini yer aldı. Program, enflasyonun 2024’te yüzde 33, 2025’te yüzde 15,2, 2026’da yüzde 8,5 olmasını hedefliyor.

Enflasyon yükseldiğinde şirketlerin sahip olduğu duran varlıkların fiyatlarının ve hasılatlarının artmasından dolayı borsa ile enflasyon arasında önemli bir ilişki bulunuyor. Bunların yanında vatandaşlar enflasyonist ortamda kendilerini korumak için Borsa İstanbul’a yöneliyor. Son dönemde yatırımcı sayısındaki sert artış da bu duruma bir kanıt olarak karşımıza çıkıyor.

Borsa İstanbul OVP’nin Ardından Kapanışını Negatif Yaptı!Kaynak: Paratic Piyasalar

Haftanın ilk iki gününde yeni rekorlara imza atan BIST 100 endeksi, bugün açıklanan OVP’nin ardından kapanışını negatif yaptı. Program açıklanmadan önce 8298 ile rekor seviyeye çıkan endeks, gün sonunda gelen satışlarla değer kaybetti. BIST 100 kapanışını yüzde 0,6 düşüşle 8181 puandan yaptı.

GCM Yatırım Banner

Endeks günlük bazda 54 puan gerilerken toplam işlem hacmi 168,6 milyar lira seviyesinde oldu.

Analistler BIST 100’de 8300 ve 8400 seviyelerinin direnç, 8100 puanın destek olduğunu ifade ediyor.

Sektör endeksleri arasında en çok artan yüzde 4 ile teknoloji olurken en çok değer kaybeden yüzde 2,5 ile madencilik oldu. Holding yüzde 0,7 düşerken bankacılık yüzde 0,8 değer kazandı.

En çok işlem gören hisse senetleri Aselsan (ASELS), Ereğli Demir Çelik (EREGL), İş Bankası (ISCTR), Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (EKGYO) ve Şişecam (SISE) oldu.

“Borsa Reel Getiri Sağlayamadı”

Marbaş Menkul Değerler A.Ş’de Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, Borsa İstanbul ile ilgili değerlendirmelerini Dünya Gazetesi’nde yaptı.

Kuru, Ağustos’ta 7200 – 8000 puan hareketini tamamlayan endeksin nominal anlamda yüzde 10 kadar yükseldiğini, fakat yüzde 9,09 olarak gerçekleşen enflasyondan arındırıldığında reel getiri sağlayamadığını söyledi.

Geçtiğimiz dönemde uygulanan ekonomi politikalarının Türkiye’yi büyüttüğünü, fakat istendiği şekilde büyütmekte yeterli olmadığının görüldüğünü vurguladı. 2023’ün ikinci çeyreğinde küresel ticaretin daraldığı bir ortamda yüzde 3,8’lik manşet büyüme rakamının tatmin edici göründüğünü, ancak arzu edilen ihracat odaklı büyümenin yakalanamadığını paylaştı.

BIST 100 için Hedef Ne?

BIST 100 endeksinin Ağustos’u 8000 puan ile kapattığını dile getiren uzman, endeks için beklenen enflasyon dahil edildiğinde yıl sonunda hedefin 9200 seviyelerinde olacağını kaydetti.

Fakat bugün açıklanan OVP’nin ardından bir miktar yabancı girişi ve reel yükseliş ilave edildiğinde 2023 için hedefin 10.000 puan olabileceğini bildirdi.

Halka Arz

Yatırımcıların yakından takip ettiği halka arz sürecinde Ebebek Mağazacılık (EBEBK) ve Tarkim Biti Koruma’nın (TARKM) ardından Gıpta Ofis Kırtasiye ve Promosyon Ürünleri (GIPTA) talep toplamaya başladı.

Halk Yatırım Menkul Değerler liderliğinde halka arz olan GIPTA, 20,90 TL ile 6-7-8 Eylül tarihlerinde talep toplamayı sürdürecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın