Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OVP Kararı Resmi Gazete’de! Tüm Hedefler Açıklandı

Milyonların odaklandığı ve detayları gün içinde açıklanan Orta Vadeli Program, Resmi Gazete’de yayımlandı.
OVP Kararı Resmi Gazete’de! Tüm Hedefler Açıklandı
HABER GİRİŞ

Yurt içinde piyasaların, yatırımcıların ve vatandaşların merakla beklediği Orta Vadeli Program (OVP) bugün açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından kamuoyuyla paylaşılan OVP, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yılmaz, yaptığı açıklamalarda enflasyon, büyüme, işsizlik, bütçe açığı ve kişi başı gelir hedefi gibi başlıklarda hükümetin hedeflerini paylaştı. Erdoğan ise enflasyonu artıran unsurları ortadan kaldıracaklarını ve sıkı para politikasının desteğiyle tek haneye düşüreceklerini bildirdi.

OVP Kararı Resmi Gazete’de! Tüm Hedefler Açıklandı
Kaynak: Resmi Gazete

Küresel çapta gerçekleşen jeopolitik gerilimlerin ve ticarette korumacılık eğilimlerinin devam etmesinin ekonomik karmaşıklıkları beraberinde getirdiği vurgulandı.

OVP Kararı Resmi Gazete’de! Tüm Hedefler AçıklandıKaynak: Resmi Gazete

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelere paralel olarak 2023’te yüzde 4,4, 2024’te yüzde 4, 2025’te yüzde 4,5, 2026’te yüzde 5 büyüme hedeflendiği paylaşıldı.

OVP Kararı Resmi Gazete’de! Tüm Hedefler Açıklandı
Kaynak: Resmi Gazete

Enflasyonun 2023’te yüzde 65, 2024’te yüzde 33, 2025’te yüzde 15,2 ve 2026’da yüzde 8,5 olacağı beklentisi aktarıldı.

Erdoğan, istihdamda iyi bir noktada olduklarını, dünyada olduğu gibi enflasyonun Türkiye’nin de sorunu olduğunu aktardı. Daha önceden olduğu gibi tek haneli enflasyon rakamlarına ulaşacaklarını, iş ve yatırım ortamını iyileştireceklerini duyurdu.

Resmi Gazete’de yer alan kararda ise fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesi amacıyla enflasyon hedeflemesi uygulamasına devam edileceği vurgusu yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın tüm politika araçlarını etkin bir biçimde kullanırken, maliye ve gelirler politikalarının para politikası ile eşgüdümünün sağlanacağı kaydedildi.

Ekonomik dengeleri bozucu ve enflasyonu besleyen tüketim artışlarını önleyecek tedbirlerin alınacağı, Türk lirası cinsinden kalemlerin ağırlıkların artırılmasının destekleneceği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın