Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul 2 Gün Dayanabildi! Piyasalar Kabineyi Bekliyor

Seçimden sonra güzel bir performans sergileyen BIST 100 endeksi bugün yüzde 1,3 değer kaybetti. Uzmanlar ne diyor? İşte detaylar;
Borsa İstanbul 2 Gün Dayanabildi! Piyasalar Kabineyi Bekliyor
HABER GİRİŞ

Piyasalarda seçim stresinin kaybolmasıyla yeni bir telaş başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mehmet Şimşek ile görüşmesi mevcut hükümetin ekonomi politikalarında değişikliğe gidebileceğine işaret etti. Piyasalar kabinede yer alacak kişileri büyük bir merakla bekliyor.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi seçimden sonra iki gün içerisinde yüzde 8’lik bir artış gösterdi. Belirsizliğin ortadan kalkmasıyla yatırımcılar alım yapmayı tercih etti. Ancak 31 Mayıs’a gelindiğinde özellikle ekonomi yönetimiyle ilgili soru işaretlerinin artması piyasada yeni bir belirsizlik oluşmasına neden oldu.

Cuma günü açıklanması beklenen kabinede piyasaların güveneceği isimlerin yer almasının borsada olumlu karşılanabileceği düşünülüyor.

Borsa İstanbul 2 Gün Dayanabildi! Piyasalar Kabineyi BekliyorKaynak: Paratic Piyasalar

2 gün içinde yüzde 8 oranında yükselen BIST 100 endeksi 31 Mayıs’ta bayrağı indirdi. Gün içinde en yüksek 4982 puana kadar çıkan endeks, satışların gelmesiyle birlikte gün sonunda 1,30 değer kaybederek kapanışını 4886 puandan yaptı.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 önceki kapanışa göre 64 puan azalırken toplam işlem hacmi 90 milyar TL ile yüksek kalmaya devam etti.

Analistler BIST 100’de 5000 ve 5200 seviyelerinin direnç 4850 puanın ise destek olduğunu belirtiyor.

30 Mayıs’ta Mehmet Şimşek’in gündem olmasıyla yüzde 9 artan bankacılık endeksi bugün yüzde 3,2 geriledi. Holding endeksi ise yüzde 1,8 düşüş gösterdi.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 5,7 ile madencilik olurken en çok değer kaybeden yüzde 3,7 ile spor oldu.

“Borsada Ralli Olacak mı?

Ekonomi Ekranı’nda konuşan Tacirler Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Danışmanı Mehmet Aşçıoğlu, borsanın genel durumunu değerlendirdi. Aşçıoğlu, neredeyse kabinenin tamamen değişeceğini, ekonomi yönetimine gelecek isimden çok ekonomi politikalarının önemli olduğunu vurguladı.

İnsanların borsada ralli beklediğini söyleyen Analist, böyle bir durumun olmayacağının altını çizdi. Borsa İstanbul’da yükselişin önümüzdeki günlerde açıklanacak ekonomi bakanının ismine ve politikalarına bağlı olacağını söyledi.

Mevcut hükümetin ekonomi politikasını muhtemelen değiştireceğini belirten Aşçıoğlu, yeni göreve gelecek kişilerin karma bir model uygulayabileceğini ve aşırı enflasyonu dizginlemek için çabalayacağını aktardı.

Cuma gününe kadar piyasanın canlı olacağını kaydeden Uzman, sonrasında ise gerçekten beğenilecek bir yapının oluşması durumunda endeksin 5500-5700 bandına doğru hareket edebileceğini paylaştı.

Öne Çıkabilecek Sektör

Aşçıoğlu 2023 yılına çimento sektörünün damga vuracağını, yatırımcıların 2020-2022 döneminde borsada kazandığı alışkanlıkları değiştirmesi gerektiğini belirtti.

Herkesin ralli istediğini, ancak böyle bir durumun gerçekleşmeyeceğini aktardı. 2022’deki yükselişlerin ortalama 10 yılda bir görüldüğünü sözlerine ekledi. Bundan sonraki süreçte makul seviyelerin yakalanması gerektiğini, borsadaki şirketlerin hisse fiyatlarının bilançolarının etkisinde olacağını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın