Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa için Kritik Süreç! TVF ve Tedbirlerin Etkisi Ne Olacak?

Şubat ayında Borsa İstanbul’un işleyişiyle ilgili birçok karar alındı. Bugün açıklanan TVF de yatırımcılar tarafından olumlu karşılandı. Uzmanlar ne diyor? İşte detaylar;
Borsa için Kritik Süreç! TVF ve Tedbirlerin Etkisi Ne Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen yıl yatırımcı rekoru kıran Borsa İstanbul’da 2023’e girilmesiyle birlikte dengeler değişti. Kazanç oranlarının büyük oranda azalması ve borsa için ortaya çıkan riskler neticesinde yaklaşık 180 bin kişinin borsadan ayrıldığı belirtiliyor. GCM Yatırım Genel Müdürü Alper Nergiz, Borsa İstanbul’un durumunu değerlendirdi.

Nergiz, deprem felaketinin ardından yatırımcı sayısındaki artış hızının durduğunu, son açıklanan verilere göre düşüş gözlemlendiğini aktardı. Depremden önce yatırımcı sayısının 2022’deki gibi olmayacağını söylediğini hatırlattı.

2023’te enflasyonda ve faiz oranlarında farklı beklentiler oluştuğunu, yeni tehditlerin, depremin ve jeopolitik risklerin yatırımcı sayısını olumsuz etkilediğini belirtti. Nergiz, yaşanan son olaylara dikkat çekerek halka arzların azaldığını, bunun da yatırımcıları içeren rakamlara yansıdığını paylaştı.

“Bekle-Gör Dönemi”

Genel Müdür, yatırımcıların bir kısmının “bekle-gör” dönemine girdiğini, seçimlerin yaklaşması gibi nedenlerden dolayı yatırımcı sayısında duraksama görüldüğünü ifade etti.

Düzenleyici kurumlar tarafından borsayı teşvik edecek kararların alındığını, 15 Şubat’ta piyasanın hızlı bir reaksiyon verdiğini dile getirdi. Devam eden günlerde ise daha dengeli hareketlerin hakim olduğunu, sektörel ve hisse bazında işlemlerin görüldüğünü kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bireysel Emeklilik Fonu (BES) ve Türkiye Varlık Fonu tarafından gerçekleşen veya gerçekleşecek alımların borsadaki paniği önemli ölçüde engellediğini söyledi.

“Yatırımcıların Dikkatli Olmaları Gerekiyor”

Nergiz, piyasanın kendi dinamiklerle gitmeye çalıştığını, önümüzdeki günlerde şirketlerden gelen açıklamalarla piyasaların daha dengeli bir hal alacağını belirtti. Fakat jeopolitik risklerin devam ettiğini ve seçim sürecine girildiğini aktararak yatırımcılara daha dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Zaman zaman kar realizasyonları olabileceğini, düşüşlerin alım için fırsat getirdiğini vurguladı.
Şirketlerin bilançolarının açıklandığını, karlarının oldukça yüksek olduğunun altını çizdi. Bunların da endekslere olumlu şekilde yansıyabileceğini dile getirdi.

Yılbaşından itibaren bakıldığında borsada yüzde 7,5’e yakın bir gerileme olduğunu, BIST 100 endeksinin 2022’yi 5500 seviyesinden kapattığını hatırlattı. Endeksin 5300 seviyesini geçmesiyle daha iyi noktalara gelebileceğini, ancak 5000 seviyesinin altına geldiği takdirde yeni kar realizasyonlarıyla karşılaşılabileceğini söyledi.

Türkiye Varlık Fonu Mekanizması Borsayı Nasıl Etkileyecek?

Alper Nergiz, Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) doğru şekilde ve zamanında kullanılması durumunda piyasadaki fiyat mekanizmasını olumlu etkileyeceğini kaydetti.

Deprem ve farklı nedenlerle piyasada volatilitenin arttığını bildirdi ve bunların meydana geldiği esnalarda bu tür fonların dengeleyici olarak destek alımı yapabileceğini belirtti.

Fonları kapsayan birçok teşvikin önümüzdeki süreçte de devam edebileceğini dile getiren Nergiz, bunların doğru zamanda yapılmasının kritik olduğunu vurguladı.

Sektörel bazda değerlendirme de yapan Genel Müdür, bankaların defter değerlerinin çok düşük seviyelerde olduğuna dikkat çekti. Daha önce bankalarla ilgili temettü sorunu olduğunu, bunun ortadan kaldırılmasının bankalar açısından pozitif etkiye sahip olacağını aktardı.

Sanayi alanda ise seçiciliğin arttığını, hem depremin etkisi hem de bilanço etkisiyle şirket tercihlerinin değişebileceğini belirtti. Zaman zaman tavandan tabana geçiş yapan işlemlerin çok sağlıklı olmadığını, yatırımcıların özellikle birkaç kez tavan veya taban olan hisselerde daha dikkatli işlem yapmaları gerektiğine değindi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.