Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsaya Varlık Fonu Desteği! Hisseler Atağa Geçti

Günün ilk yarısında negatif seyreden yurt içi hisse senedi piyasaları, Varlık Fonu gelişmesiyle keskin bir toparlanma gösterdi.
Borsaya Varlık Fonu Desteği! Hisseler Atağa Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir süredir negatif seyreden Borsa İstanbul için nihayet olumlu bir gelişme yaşandı. Bloomberg’in aktardığı habere göre Türkiye Varlık Fonu (TVF), borsayı desteklemek için kendi kaynaklarından hisse alımı yapacak.

6 Şubat’taki depremler sonrası hisse senetlerinde meydana gelen bozulmayı düzeltmek ve piyasaları desteklemek için atılan bu adımın Borsa İstanbul’u kayda değer şekilde desteklemesi bekleniyor.

İlk etapta TVF yönetimi altındaki şirketlerden en az 1 milyar dolar tahsil edileceği ve bunun Ziraat Portföy’ün borsa yatırım fonlarına (ETF) yatırılacağı biliniyor.

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından borsanın bir hafta süreyle kapatılması ve öncesinde gerçekleşen bozulma nedeniyle satışların önüne geçmek için tedbirler hızlandı.

Geçtiğimiz günlerde de Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısı portföyünde fonların borsa payı yüzde 10’dan yüzde 30’a çıkarılmıştı.

BIST 100 Endeksi 5.200 Puana Yaklaştı

Kaynak: Paratic Piyasalar

Endeks güne pozitif başladıktan sonra yönünü terse çevirerek 4.980 puana kadar indi. Günün ilk yarısında yüzde 1’den fazla düşüş gösterdi.

Ancak ikinci yarıda Varlık Fonu haberinin olumlu fiyatlanmasıyla kayıplarını sildi. Saat 15.26’da yüzde 1,20 artışla 5.119 puandan işlem görüyor. Hemen öncesinde 5.153’e kadar yükseldi.

Sektör endekslerinden en fazla etkilenen ulaştırma oldu. Haber sonrası yüzde 5’ten fazla sıçrayan ulaştırma endeksi an itibarıyla yüzde 4,52 artıda işlem görüyor. Türk Hava Yolları yüzde 4’ten fazla prim yaparken, Pegasus yüzde 2,98, Beyaz Filo yüzde 3,90 artıda işlem görüyor.

Bankalardan oluşan sektör endeksi yüzde 2,61, gıda ve içecek yüzde 1,80, orman, kağıt ve basım yüzde 3,19, taş ve toprak yüzde 3,66, holding ise yüzde 1,17 artıda seyrediyor.

Hala negatif tarafta yer alanlar arasında elektrik, madencilik, spor ve metal ana yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu