Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa için En Kötü Senaryo Ne? Analistten Önemli Uyarılar

Borsa İstanbul 5000 puan çevresinden uzaklaşarak 4617 puana kadar düşmüştü. Uzman yatırımcıları uyardı ve endeksi değerlendirdi. İşte detaylar;
Borsa için En Kötü Senaryo Ne? Analistten Önemli Uyarılar
HABER GİRİŞ

Yatırımcıların yakından takip ettiği Analist Tuncay Turşucu, Borsa İstanbul’un genel durumunu değerlendirdi ve beklentilerini paylaştı. BIST 100 endeksi Cuma günü kapanışını 4617 puandan yaptı. Turşucu, BIST 100’ün yüzde 7,8, bankacılık endeksinin ise yüzde 8 oranında kayıp verdiğine dikkat çekti.

Bu düşüşlerin arkasında bazı sebepler olduğunu söyleyen analist, bunlardan ilkinin seçim sürecine çok yaklaşılması olduğunu, piyasaların seçimin ikinci tura gitme ihtimalini fiyatlara yansıttığını belirtti. Bu durumun özellikle döviz kurunda yaşanabilecek dalgalanmalara yönelik bazı endişeleri ortaya çıkardığının altını çizdi.

“4050 Puana Kadar Düşebilir”

Turşucu, hem yurt içinde hem de yurt dışında Türkiye için negatif yorumların hakim olduğunu, risk almak istemeyenlerin kararlarının fiyatlara yansıdığını, sinirlerin epeyce gerildiğini vurguladı.

Geçtiğimiz haftalarda BIST 100 endeksi 4700 puana düştüğünde tepki alımları görüldüğünü, bu kez bu reaksiyonun gelmediğini aktardı.

Aşağıda 4500 puanı takip ettiğini dile getiren analist, bu noktadan tepki gelebileceğini, ancak gelmezse de 4500’ün altına doğru satışların gerçekleşebileceğini  ifade etti. Analist, BIST 100 endeksinin 4500’ün altına düşmesi durumunda, 4050-4100 puana kadar geri çekilmenin meydana gelebileceğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Seçim Süreci Değerlendirmesi

İşlem hacmin çok az olduğuna vurgu yapan uzman, önümüzde yatay bir süreç olabileceğini ve dalgalanmaların görüleceğini kaydetti. Bu dalgalanmada sinirine hakim olan, sakin kalan yatırımcıların yerinde oturacağını, ama heyecanlı olanların çok fazla üzülebileceğini bildirdi.

Turşucu, bu dönemde krediyle işlem yapılmaması ve ihtiyaç olunan tutarla borsada yatırım yapılmaması gerektiğini söyledi. Uzun vadeli yatırımcıların söz konusu süreçte ellerindeki hisse ağırlığını azaltabileceğini de belirtti.

Bu baskılı süreçte bir şirketin bilançosunun iyi gelmesine rağmen hisse değerinin düşebileceğini, ancak uzun vadede bilanço ile hisse fiyatının arasındaki ilişkinin yüzde 100 oranında olduğunu paylaştı.

Sektörler ve Hisseler

28 Nisan Cuma günü, BIST 100’ün yüzde 7,8, XTUMY’nin yüzde 5, BIST 30 endeksinin yüzde 8,3 düştüğünü, verilere göre ağırlıklı satışların BIST 30’da gerçekleştiğine dikkat çekti.

Sektör değerlendirmesi de yapan Turşucu, en çok düşen sektör endeksinin yüzde 16,5 ile madencilik ve yüzde 13,5 ile iletişim olduğunu söyledi. Bu iki endeksin de yaklaşık 2 haftadır yükseldiğini, bu nedenle kar satışlarının görüldüğünü belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın