Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bolat, G20 Ticaret Bakanları Toplantısı için Hindistan’a Gidecek

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Hindistan'ın Jaipur kentinde iki gün sürecek olan G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı'na katılacak. İşte detaylar;
Bolat, G20 Ticaret Bakanları Toplantısı için Hindistan’a Gidecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hindistan’ın Jaipur kentinde yarın başlayacak olan G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı’na ilişkin Ticaret Bakanı Ömer Bolat, değerlendirmelerde bulundu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada toplantıya Bakan Bolat’ın da katılacağı kaydedildi.

G20, dünyanın önde gelen 20 ekonomisinin üst düzey yetkilileri arasında birçok konuda her yıl yapılan çalışma ve toplantıların gerçekleştirildiği kapsayıcı ve etkili bir diyalog platformu olarak biliniyor.

Bu sene ise çalışmalarını Hindistan’ın dönem başkanlığında devam ettiren G20, dünya ekonomisinin yüzde 85’ini, ticaretinin yüzde 75’ini ve nüfusunun 3’te 2’sini kapsıyor.

G20 çatısı altında 2016 yılından bu yana ticaret ve yatırım politikaları alanında küresel ekonominin gündeminde yer alan pek çok önemli konu görüşülüyor. 2023’te ise ele alınacak konular şu şekilde sıralandı;

  • Ticaret, ekonomik büyüme ve refah
  • Küresel değer zincirlerinin krizlere dayanıklılığının güçlendirilmesi
  • Mikro-KOBİ’lerin küresel ticarete daha fazla entegrasyonu
  • Küresel ticarette kullanılan belgelerin dijitalleştirilmesi
  • Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ) reformu

Hindistan’daki Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı görüşmelerinin iki gün süreceği bildirilirken, dünya ticaretinde mevcut zorlukların dikkate alınacağına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Gelecek dönemde küresel ölçekte yapılması gerekenlerin, dünya ticaretinde söz sahibi ülke bakanları tarafından tartışılarak temel prensipler ve yaklaşımların konuşulacağına dikkat çekildi.

Söz konusu anlayışla kabul edilen Bakanlar Bildirisi’nin, ticaret ve yatırım politikaları alanında küresel girişimler ve çok taraflı ticaret sisteminin geliştirilmesi yönünde yol gösterici nitelikte olduğu eklendi.

Toplantıda Bakan Bolat İkili Görüşmeler Gerçekleştirecek

G20 toplantısı vesilesiyle Ticaret Bakanı Bolat tarafından ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Fransa Dış Ticaretten Sorumlu Bakanı Olivier Becht, Birleşik Arap Emirlikleri Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ve Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala ile ikili görüşmeler gerçekleştirileceği bildirildi.

Bahsi geçen görüşmelerde, çok taraflı konulara ek olarak ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin de etraflıca ele alınacağına vurguda bulunuldu.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde G20 ekonomilerinin, aynı zamanda Türkiye’nin başlıca ticaret ortakları arasında yer aldığını anımsattı. Türkiye’nin G20 ekonomileriyle ticareti 2022 yılı sonu itibarıyla 416 milyar dolara ulaşmıştı.

Ticaret Bakanlığı, Türkiye Yüzyılı’nda ticaret hacmini yükseltmek üzere ticaret diplomasisini yoğun kullanmayı sürdürecek. G20 ülkelerininse söz konusu stratejinin önemli bir bileşenini oluşturduğunu işaret edildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın