Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bolat: Altın ve Enerji Hariç Cari Fazla Yılın Zirvesinde

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, dün açıklanan cari açık verilerinin ardından değerlendirmede bulundu. Ayrıntılar geliyor…
Bolat: Altın ve Enerji Hariç Cari Fazla Yılın Zirvesinde
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz gün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ağustos ayı cari açık verileri açıklandı Buna göre cari denge Ağustos’ta 619 milyon dolar açık verdi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, açıklanan verilerin ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Bakan Bolat, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabının 6,1 milyar dolar ile yılın en yüksek fazlasını verdiğini söyledi.

Ağustos ayı itibariyle 12 aylık cari işlemler açığının 59,1 milyar dolardan 57 milyar dolara gerilediğini belirten Bolat, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında ise son 12 aylık toplamda 37,5 milyar dolar fazla verildiğini söyledi.

Bakan Bolat, Bakanlık olarak mal ve hizmet ihracatını artırmaya yönelik destekler ve yerli üreticiyi korumaya dönük uygulanan ithalat politikaları ile cari işlemler hesabında kalıcı iyileşmenin sağlanmasına yönelik çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Böylelikle bir taraftan Türkiye ekonomisindeki büyüme ortamı sağlamlaştırılacağını, diğer taraftan makroekonomik istikrarı kuvvetlendirici yapısal dönüşümün sağlanacağını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Bolat açıklamasının sonunda, “Katma değerli ve inovasyon odaklı üretim ve yatırım, istihdam, ihracat, cari fazla ve adil bölüşüm” önceliklerimiz ile Türkiye ekonomisini Türkiye Yüzyılı’na taşıyacak politikaları kararlılıkla hayata geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.