Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoJ’un Getiri Eğrisinde Değişiklik Kararı Yende Düşüş Getirdi

Japonya Merkez Bankası almış olduğu karar ile getiri eğrisi politikasında esnekliğe gitti. Bu durum yenin dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu.
BoJ’un Getiri Eğrisinde Değişiklik Kararı Yende Düşüş Getirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya merkez bankası (BoJ), 10 yıllık Japon devlet tahvili getirisinin üst sınırını tanımlayan getiri eğrisi kontrol politikasın esnetme kararı aldı. Banka açıklamasında 10 yıllık JGB getirisinin hedef seviyesinin yüzde 0′da tutulacağını ancak yüzde 1′lik üst sınırı referans alacağını söyledi.

Temmuz ayında BOJ, 10 yıllık getiri hedef aralığını her iki tarafta da 50 baz puan artırarak yüzde 1′e kadar genişletme kararı aldı. Ancak banka, getirilerin geçen Aralık ayında belirlenen yüzde 0 hedef seviyesinden artı ve eksi yüzde 0,5 puan aralığında dalgalanmasına izin vereceğini taahhüt ettiğini belirtti.

BOJ, Temmuz ayı raporuna göre ülkenin enflasyon görünümünü yükseltti. Bunun temel olarak ithalat fiyatlarında geçmişte yaşanan artışlar ve son dönemde ham petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin yol açtığı geçişken maliyet artışlarının uzun süreli etkilerinden kaynaklandığı belirtildi.

Çekirdek enflasyon tahmini 2023 mali yılı için yüzde 2,5′ten yüzde 2,8′e çıkarılırken, 2024 ve 2025 mali yılları için sırasıyla yüzde 2,8 ve yüzde 1,7′ye yükseltildi. Önceki tahmin 2024 için yüzde 1,9 ve 2025 için yüzde 1,6 idi. Japonya’nın mali yılı Nisan’dan Mart’a kadar sürüyor.

BOJ, yurt içinde ve yurt dışında ekonomileri ve finansal piyasaları çevreleyen son derece yüksek belirsizlikler” bulunduğunu belirterek, bu nedenle YCC politikasındaki esnekliği artırmanın uygun olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Getiri eğrisine yönelik alınan karar sonrası Japon yeni, dolar karşısında kayıpların artırdı. USD/JPY paritesi yüzde 0,7’lik artış ile 150 puana yükselmiş durumda.

Banka ayrıca ülkedeki çekirdek enflasyonun art arda 18 ay boyunca belirtilen yüzde 2 hedefini aşmasına rağmen kısa vadeli politika faizini yüzde -0,1 seviyesinde tutmaya devam etti. BoJ’un çekirdek enflasyon tanımı gıda fiyatlarını kapsamıyor.

Ülkede geçen hafta açıklanan rakamlar, enflasyonun hız kestiğini gösteriyor. Japonya’nın Eylül ayı enflasyonu yılık bazda yüzde 2,8 oranında arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın