Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da Enflasyon Eylül’de Hız Kesti

Japonya’da açıklanan son verilerde, Eylül ayında manşet enflasyonu yavaşladığı görüldü. Detaylar geliyor…
Japonya’da Enflasyon Eylül’de Hız Kesti
HABER GİRİŞ

Japonya’nın çekirdek enflasyonu Eylül ayında bir yıldan uzun süredir ilk kez yüzde 3 eşiğinin altına geriledi. Buna rağmen son rakamlar, merkez bankası hedefinin üzerinde kalarak politika yapıcıların aşırı gevşek para politikasını kademeli olarak kaldıracaklarına dair beklentilerin canlı olduğunu gösteriyor.

Veriler, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) 31 Ekim’de sona erecek iki günlük politika toplantısında inceleyeceği ve üç aylık taze büyüme ve fiyat tahminleri üreteceği bir dizi gösterge arasında yer alacak.

Capital Economics’in Asya-Pasifik başkanı Marcel Thieliant, “Enflasyon Eylül ayında zayıflasa da, fiyat artışlarının gelecek yılın sonuna kadar Japonya Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin altına düşeceğini düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Dalgalı taze gıda maliyetlerini hariç tutan çekirdek tüketici fiyat endeksi (TÜFE), hükümet verilerine göre Eylül ayında bir önceki yıla göre yüzde 2,8 arttı ve yüzde 2,7’lik ortalama piyasa tahminini biraz aştı. Ağustos ayında bu rakam yüzde 3,1 olarak gerçekleşmişti.

Veriler, elektrik faturalarının, geçmiş petrol fiyatlarındaki düşüşlerin gecikmeli etkisini yansıtarak düştüğünü ve enflasyonun Ağustos 2022’den bu yana ilk kez yüzde 3’ün altına düşmesine yardımcı olduğunu gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Gıda ve günlük ihtiyaç fiyatları, ağustos ayına göre daha yavaş bir hızda artmaya devam etti ve bu, maliyet baskılarının hafiflediğinin işareti olabilir.

Taze gıda ve yakıt maliyetlerini dışarıda bırakan ve enflasyon trendinin daha iyi bir göstergesi olarak BOJ tarafından yakından izlenen çekirdek çekirdek endeks, Ağustos’taki yüzde 4,3’lük yükselişinden yavaşlayarak Eylül ayında bir önceki yıla göre yüzde 4,2 arttı.

Piyasalar, artan enflasyon baskısına yanıt olarak BoJ’un kısa vadeli negatif faiz oranlarını ve 10 yıllık tahvil getirisi için yüzde 0 tavan belirleyen getiri eğrisi kontrolünü yakında sona erdireceği spekülasyonları ile dolu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın