Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoJ’un Getiri Eğrisi Politikasında Değişiklik Yapması Beklenmiyor

Japonya Merkez Bankası’nın gelecek hafta düzenleyeceği toplantıda, oranları düşük tutmaya devam edeceği belirtildi.
BoJ’un Getiri Eğrisi Politikasında Değişiklik Yapması Beklenmiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) önümüzdeki hafta gerçekleştireceği toplantıda, gevşek para politikasını sürdürmesi ve ılımlı bir ekonomik toparlanma tahminini sürdürmesi bekleniyor. Konuya yakın kaynaklara göre merkez bankası, enflasyonun tahminlerin üzerinde olduğu sinyalini verebilir.

BoJ Başkanı Kazuo Ueda, fiyat artışlarına kalıcı ücret artışı eşlik edene kadar aşırı gevşek politikayı sürdürme gereğini vurguladığından, enflasyon görünümündeki herhangi bir yükseltmenin bir faiz artırımını tetiklemesi olası görünmüyor.

Ueda parlamentodaki konuşmasında, şirketlerin fiyat belirleme davranışının enflasyonu beklenenden daha fazla yükseltmeye yarayabilecek değişiklikler gösterdiğini söyledi. Kaynaklar tüketimin ekonomiyi ayakta tuttuğunu belirtti.

BoJ’un son olumlu işaretlerin sürdürülmesini sağlamak için ekonomiyi desteklemesi ve Japonya’nın sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 enflasyon elde etmesine yardımcı olması gerektiği kaydedildi.

Getiri Eğrisinde Değişiklik Beklenmiyor

Gelecek haftaki toplantısında BoJ’un getiri eğrisi kontrolü (YCC) politikası kapsamında belirlenen yüzde -0,1 kısa vadeli faiz oranı hedefini ve 10 yıllık tahvil getirisine ilişkin yüzde 0’lık üst sınırı koruması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Kaynaklar, zayıf ABD ve Çin talebini yansıtarak, BoJ’un ihracat ve üretim konusunda Nisan ayındaki bir önceki toplantıya göre biraz daha karamsar bir görünüm sunabileceğini söyledi. Nisan ayında, ihracat ve üretimin yatay seyrettiği ifade edildi.

Tüketimde pandemi sonrası toparlanma ihracatı dengelediğinden, dünyanın üçüncü büyük ekonomisinin ılımlı bir toparlanmaya yöneldiği görüşüne bağlı kalacaklarını söylediler. Japonya ekonomisi , güçlü sermaye harcamaları ve sağlam iç talep sayesinde ilk çeyrekte yüzde 2,7 ile beklenenden daha güçlü bir büyüme bildirdi.

Şirketlerin fiyatları artırmaya devam etmesiyle çekirdek tüketici enflasyonu Nisan’da yüzde 3,4’e ulaştı ve bu, BoJ’un enflasyonun Mart 2024’te sona eren mevcut mali yılın ikinci yarısına doğru yavaş yavaş yüzde 2’nin altına ineceği görüşüne dair şüphe uyandırdı.

Analistlere göre, çok sayıda şirket fiyatları artırmaya devam ederken, BoJ’un Temmuz ayındaki bir sonraki üç aylık incelemesinde enflasyon tahminlerini yükseltmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.