Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Ekonomisi İlk Çeyrekte Tahminlerin Üzerinde Büyüdü

Hükümet tarafından açıklanan verilere göre Japonya ekonomisi hem çeyreklik hem yıllık bazda beklenti üstü büyüdü.
Japonya Ekonomisi İlk Çeyrekte Tahminlerin Üzerinde Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya’da bu sabah açıklanan verilere göre gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan 2023 birinci çeyrekte bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,7 oranında büyüdü. Piyasanın beklentisi ilk çeyrekte yüzde 0,4 büyüme olmasıydı.

Japonya ekonomisi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 2,7 ile yine beklentilerin üzerinde büyüme gerçekleştirdi. Piyasa tahminleri yıllık bazda büyümenin yüzde 1,6 oranında gerçekleşmesini öngörüyordu.

Japonya ekonomisi geçen yıl ikinci çeyrekte yüzde 3,5 büyüme sağladıktan sonra zayıf bir performans göstermeye başladı.

Ülkede bu sabah oldukça yoğun bir ekonomik ajanda hakim. Gayri safi yurt içi hasıla sermaye giderleri yüzde 0,9 artış beklentisini aşarak yüzde 1,4 büyüdü.

İlk çeyrekte dış talepte yüzde 0,3 oranında düşüş oldu. GSYİH fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 2 ile piyasa beklentisi olan yüzde 2,1’in çok az altında büyüme kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bireysel tüketim çeyreklik bazda yüzde 0,5 arttı. Mayıs ayında banka kredilerinde geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 3,4 büyüme oldu. Beklenti ise yüzde 3,1 ile Nisan ayına yakın bir büyüme sağlanmasıydı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.