Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoJ Üyeleri Bölündü: Gevşek Para Politikası Ne Zaman Sona Erecek?

Japonya Merkez Bankası’nın Temmuz ayı toplantı tutanaklarında, negatif faiz oranlarının ne zaman sonlandırılacağına dair fikir ayrılığı yaşıyor.
BoJ Üyeleri Bölündü: Gevşek Para Politikası Ne Zaman Sona Erecek?
HABER GİRİŞ

Japonya Merkez Bankası (BoJ) tarafından gerçekleştirilen Temmuz ayı toplantı tutanakları yayımlandı. Tutanaklara göre Japonya Merkez Bankası politika yapıcıları aşırı gevşek parasal ortamın sürdürülmesi gerektiği konusunda anlaştılar ancak merkez bankasının negatif faiz oranlarını ne kadar çabuk sonlandırabileceği konusunda bölünmüş durumdalar.

Tutanaklara göre dokuz yönetim kurulu üyesi, şirketlerin gelecek yıl ücret artışlarına devam edip etmeyecekleri konusunda da görüş ayrılığı gösterdi.

Bu durum, BoJ’un devasa teşvik programını ne kadar çabuk aşamalı olarak sonlandırmaya başlayabileceği konusundaki belirsizliğin altını çizdi. Bir üye, BoJ’un negatif faiz oranı politikasını revize edebilmesi için önemli ölçüde uzun bir yol olduğunu söyledi.

Başka bir üye ise BoJ’un yüzde 2’lik enflasyon hedefinin açıkça görünür hale geldiğini belirterek, hedefe Ocak-Mart 2024 civarında ulaşılıp ulaşılmadığını değerlendirmenin mümkün olabileceğini belirtti.

Tutanaklarda, pek çok üyenin merkez bankasının faiz oranlarını şimdilik çok düşük tutması gerektiği konusunda hemfikir olduğu, zira yüzde 2 hedefine istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde ulaşılmasının henüz ufukta görünmediği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bazı üyeler, enflasyonist baskının ekonominin daha geniş sektörlerine yayılıp yayılmayacağının anahtarı olarak görülen hizmet fiyatlarındaki büyüme hızının arttığına dikkat çekti.

Temmuz ayı toplantısında BoJ , gevşek politikasını sürdürdü ancak artan enflasyon ve ekonomik büyümeye paralel olarak uzun vadeli borçlanma maliyetlerinin daha rahat yükselmesine olanak sağlayacak adımlar attı.

Tutanaklara göre yönetim kurulu üyeleri Temmuz ayında, enflasyon görünümünü tahmin etmek için ücretlerin önümüzdeki yıl ve sonrasında artmaya devam edip etmeyeceğini kontrol etmenin önemli olduğu konusunda anlaştılar.

Japonya’nın çekirdek enflasyonu Ağustos’ta yüzde 3,1’e ulaşarak art arda 17. ayda da BoJ’un yüzde 2’lik hedefinin üzerinde kalmayı sürdürdü. Firmalar artan hammadde maliyetlerini hane halkına yansıtmak için fiyatları artırıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.