Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoJ Negatif Faiz Politikasını Nisan’a Kadar Sürdürebilir

Japonya Merkez Bankası’ndan eski bir yetkili, negatif faiz oranlarının Nisan ayına kadar sürebileceğini belirtti. Ayrıntılar şöyle...
BoJ Negatif Faiz Politikasını Nisan’a Kadar Sürdürebilir
HABER GİRİŞ

Eski merkez bankası politika yapıcısı Makoto Sakurai, Japonya Merkez Bankası’nın, ücret artışlarının enflasyonu yüzde 2 hedefinde sürdürülebilir bir şekilde tutmaya yetecek kadar genişleyip genişlemeyeceğini ölçmek için negatif faiz oranlarını önümüzdeki yılın Nisan ayına sürdürebileceğini söyledi.

Enflasyonun bir yılı aşkın süredir yüde 2’yi aşmasıyla piyasalar, BoJ’un kısa vadeli faiz oranlarını bu yılın sonunda mevcut yüzde -0,1’den artıracağı yönündeki beklentilere maruz kalıyor.

Görevdeki politika yapıcılarla yakın bağlarını sürdüren eski BoJ yönetim kurulu üyesi Sakurai, negatif faiz oranlarının sona ermesinin muhtemelen ekonomiye çok fazla zarar vermeyeceğini, çünkü enflasyona göre düzeltilmiş reel borçlanma maliyetlerinin düşük kalacağını söyledi.

Merkez bankasının, tüketimin yavaşlaması ve sermaye harcamalarının beklenenden yavaş olması gibi Japonya’nın ekonomik toparlanmasında zayıflık işaretleri nedeniyle teşviki aşamalı olarak kaldırmak için acele etmeyeceğini sözlerine ekledi.

BoJ, küresel ekonominin büyük bir kısmının enflasyonu dizginlemek için son 18 ayda agresif faiz oranı artışlarıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde, gevşek politika duruşunu sürdürmede aykırı bir durum olmaya devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Sakurai, ABD ve Çin’in ekonomik görünümüne ilişkin belirsizliğin BoJ’a faiz artırımlarını yavaşlatması için neden verdiğini belirterek, “Negatif faiz oranlarının sona erdirilmesi büyük ölçüde sembolik bir hamle olacak, ancak BoJ muhtemelen zamanlamayı çok dikkatli ayarlamak istiyor” açıklamasında bulundu.

Japonya’nın çekirdek enflasyonu Ağustos’ta yüzde 3,1’e ulaşarak art arda 17. ayda da BoJ’un yüzde 2’lik hedefinin üzerinde kalmayı sürdürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın