Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoJ Başkan Yardımcısı Genişleme Politikasının Süreceğini Söyledi

Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Shinichi Ichida, parasal genişleme politikasından geri dönüşe dair bir planlarının olmadığını söyledi.
BoJ Başkan Yardımcısı Genişleme Politikasının Süreceğini Söyledi
HABER GİRİŞ

Japonya Merkez Bankası’ndan (BoJ) son politika düzenlemesinin bir sıkılaştırma döngüsünün başlangıcına işaret ettiği yönündeki spekülasyonları boşa çıkaran bir açıklama geldi. BoJ Başkan Yardımcısı Shinichi Uchida, merkez bankasının uzun vadeli tahvil getirilerine yönelik esnek tolerans eşiğinin, aşırı gevşek para politikası pozisyonunu sürdürmek için gerekli bir değişiklik olduğunu yineledi.

BoJ geçen haftaki toplantısında faiz oranlarını sabit bıraktı ve gevşek para politikasını sürdürdü. Bu karar sonrası bazı piyasa gözlemcileri, bunun Japon merkez bankasının aşırı gevşek para politikasının sonunun başlangıcı olduğunu öne sürdü.

Ichida, bankanın getiri eğrisi kontrolünü daha fazla esneklikle yürütme kararının, yurt içinde ve yurt dışında ekonomik faaliyet ve fiyatlar için son derece yüksek belirsizlikler altında hem yukarı hem de aşağı yönlü risklere çevik bir şekilde yanıt vermeyi amaçladığını söyledi. Parasal genişlemeden geri dönüşe dair bir çıkış planları olmadığını belirtti.

Ichida, Japonya Merkez Bankası’nın kısa vadeli faiz oranlarını mevcut yüzde -0,1′den yüzde 0′a yükseltmeyi düşünmeden önce hala gidilecek çok yol olduğunu söyledi.

BoJ’un aşırı gevşek para politikasını sürdürmesi, firmaların ücret ve fiyat belirleme davranışlarında görülen yeni oluşan değişim işaretlerini dikkatlice beslemek için faiz oranlarını düşük tutması gerektiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

Merkez bankası, enflasyonun 15 ay boyunca sürekli olarak yüzde 2 hedefini aşması ve ücretlerin yıllarca süren durgunluğun ardından artmaya başlaması nedeniyle para politikasını sıkılaştırma baskısı altında karar alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.