Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Merkez Bankası’nın Enflasyona Karşı Adımları Eleştiriliyor

Analistler Japonya Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmek için sürdürdüğü politika konusunda ikiye bölündü. Detaylar şöyle...
Japonya Merkez Bankası’nın Enflasyona Karşı Adımları Eleştiriliyor
HABER GİRİŞ

Analistler, ülkenin çekirdek enflasyonunun 15. ayda merkez bankasının yüzde 2′lik hedefinin üzerine çıkmasının ardından Japonya Merkez Bankası’nın hamleleri konusunda ikiye bölünmüş durumda. CLSA Japonya stratejisti Nicholas Smith, BOJ’un enflasyon konusunda yanlış yürüdüğünü düşünüyor.

Smith, Boj’u kastederek, FED’in enflasyonun geçici olduğunu söylemesini ve bunu yaptığı için aptal yerine konmasını izlediler. Bunu görmezden gelmeye ve bu mali yıl için yüzde 1,8 enflasyon tahmininde bulunmaya karar verdiler. Enflasyon üst üste 15 aydır yüzde 2′nin üzerinde.” açıklamasında bulundu.

Japonya’nın çekirdek tüketici fiyat endeksi, Haziran ayında yıllık bazda yüzde 3,3 arttı. Japonya’daki çekirdek enflasyon, taze gıda fiyatlarını genel tüketici fiyat endeksinden çıkarıyor. Ana enflasyon oranı Haziran’da yüzde 3,3 olarak gerçekleşti.

Enflasyon rakamları, önümüzdeki Cuma günü yapılacak toplantı öncesinde BoJ’un para politikası açısından kilit öneme sahip. Barclays ekonomisti Tetsufumi Yamakawa, pazarın büyük bir kısmının Japonya’daki yükselen fiyatları hala geçici olarak gördüğünü ve bunu talep çekişi yerine maliyet artışına bağladığını söyledi.

Yamakawa ücret artışlarının 2024 mali yılında bir önceki yıla göre daha küçük olmasını beklediğini ancak yüzde 2 fiyat istikrarı hedefi ile tutarlı olacak şekilde yaklaşık yüzde 3′lük bir artış öngördüğünü söyledi. Yatırımcılar BoJ’un aşırı gevşek para politikası konusundaki duruşunu değiştireceğine dair işaretler arayacaklar.

GCM Yatırım Banner

Smith’e göre, BoJ’un önümüzdeki Cuma günü yapılacak bir sonraki merkez bankası toplantısında YCC’ye ilişkin tutumunu değiştirmesi için bol olasılık var. Analist taze gıda ve enerji maliyetlerini hariç tutan çekirdek” enflasyonun yükseldiğini ve 1981’den bu yana en yüksek seviyenin görüldüğünü belirtti.

CLSA stratejisti, enflasyonun ana itici gücünün gıda, elektrik fiyat artışları, ücret artışları ve zayıf yen olduğunu söyledi. Ücretlerin de bu yıl 30 yılın en büyük artışını gördüğüne dikkat çeken Smith, Japonya’daki enflasyonun, ücret fiyatlarındaki sarmalın giderek artmasıyla ileriye dönük olarak muhtemelen yukarı yönlü sürpriz yapacağını belirtti.

Smith, BoJ’un tahvil alımlarının sadece YCC politikasını sürdürmek için arttığını belirterek, tahvil alımlarının Aralık ayının başından bu yana Japonya’nın gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 15,8′ine ulaştığına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.