Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Enflasyonu BoJ’un Hedefinin Üzerinde Olmayı Sürdürüyor

Japonya’da Haziran ayı enflasyon verileri açıklanırken, artış beklentilerle paralel oldu. Ayrıntılar haberde...
Japonya Enflasyonu BoJ’un Hedefinin Üzerinde Olmayı Sürdürüyor
HABER GİRİŞ

Japonya’nın çekirdek enflasyonu Haziran’da art arda 15. ayda merkez bankasının yüzde 2’lik hedefinin üzerinde kalmaya devam ederken, enerji maliyetlerinin etkisini ortadan kaldıran bir endeks yavaşladı. Bu yavaşlama, uzun süreli emtia odaklı fiyat baskılarının zirve yapmış olabileceğini gösteriyor.

Taze gıda maliyetlerini hariç tutan ülke çapındaki çekirdek tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Haziran ayında bir önceki yıla göre yüzde 3,3 artarak medyan bir piyasa tahminini karşıladı. Elektrik faturalarındaki artış, gıda ve günlük ihtiyaç fiyatlarındaki istikrarlı artışa eklenerek hanelerin yükünü artırıyor.

BOJ tarafından yakından izlenen ve enflasyonun daha iyi bir göstergesi olarak hem taze gıda hem de yakıt maliyetlerini ortadan kaldıran bir endeks, Haziran’da yüzde 4,2 arttı.

Bununla birlikte, geçen ay hizmet fiyatlarındaki artışın da yavaşlaması ile birlikte, politika yapıcılar, ücret baskılarının henüz ultra gevşek parasal duruşta yakında bir ince ayar yapılmasını gerektirecek kadar artmadığını hissedecekler.

Veriler Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) bu yılki enflasyon tahminini önümüzdeki hafta yükseltme şansını artırırken, analistlere göre merkez bankasının büyük çaplı parasal teşviki kademeli olarak kaldırması için üzerindeki baskıyı kaldırabilir.

GCM Yatırım Banner

Daiwa Securities baş ekonomisti Toru Suehiro, “Maliyet yönlü enflasyon nihayet zirveye ulaşmaya başlıyor. Önümüzdeki aylarda muhtemelen enflasyonun yavaşlayacağını göreceğiz. Bu da BOJ’un politikayı şimdilik sabit tutmasına izin verecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Önümüzdeki yıl hizmet fiyatları artabilirken, mal fiyatlarının zayıf kalacağını ve enflasyonun yüzde 1 civarında seyredebileceğini sözlerine ekledi. Politika yapıcılar tarafından enflasyonun daha çok artan işgücü maliyetleri tarafından yönlendirilip yönlendirilmediği konusunda yakından takip edilen hizmet fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 1,6 arttı.

Veriler, BOJ’un 27-28 Temmuz’da yakından izlenen ve yönetim kurulunun yeni üç aylık projeksiyonları yayınlayacağı ve Japonya’nın yüzde 2’lik enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşma yolunda ne kadar ilerleme kaydettiğini tartışacağı politika toplantısından önce geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.