Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da Hükümet Enflasyonun Bu Yıl Hedefi Aşmasını Bekliyor

Japonya hükümeti bu yılın sonunda enflasyonun, Japonya Merkez Bankası’nın hedefinin çok üzerinde olmasını bekliyor.
Japonya’da Hükümet Enflasyonun Bu Yıl Hedefi Aşmasını Bekliyor
HABER GİRİŞ

Japonya hükümeti enflasyonun, merkez bankasının bu yılki yüzde 2 olan hedefini keskin bir şekilde aşacağını tahmin ederek, aşırı düşük faiz oranlarının sona ermesine ilişkin piyasa beklentilerine karşılık gelen fiyat artışlarını kabul etti.

Tahminler, yönetim kurulunun üç aylık tahminlerini revize edeceği ve fiyat hedefini sürdürülebilir bir şekilde karşılama konusundaki ilerlemeyi tartışacağı gelecek hafta yakından izlenen Japonya Merkez Bankası (BoJ) politika toplantısından önce geldi.

Yıl ortası incelemesinde hükümet, Nisan ayında başlayan mali yıl için genel tüketici enflasyonunun Ocak ayında öngörülen yüzde 1,7’den keskin bir artışla yüzde 2,6’ya ulaşmasını bekliyor. Geçen yıl enflasyon yüzde 3,2 olarak gerçekleşmişti.

Hükümet, enflasyonun önümüzdeki mali yılda yavaşlayacağını, ancak yüzde 1,9 ile merkez bankasının hedefine yakın kalacağını öngörüyor. JPMorgan Chase ekonomisti Masamichi Adachi, “Hükümetin enflasyon tahminleri piyasa tahminleriyle oldukça uyumlu. BoJ’un bu ay fiyat tahminlerini revize etmesi beni şaşırtmaz” değerlendirmesinde bulundu.

Japonya’daki toparlanmanın kırılgan doğasının altını çizen hükümet, bu mali yıl için ekonomik büyüme tahminini düşürdü. Yavaşlayan küresel talebin ihracata yaptığı darbe nedeniyle ekonominin bu mali yılda Ocak ayında tahmin edilen yüzde 1,5’in altında yüzde 1,3 büyümesini bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Başbakan Fumio Kishida, istikrarlı ücret artışları ve güçlü kurumsal harcama iştahı gibi olumlu işaretlerin ortaya çıkmasıyla Japonya ekonomisinin ılımlı bir şekilde toparlandığını söyledi.

Hükümetin en üst ekonomi konseyine konuşan Kishida, “Japonya’nın deflasyondan çıkmada istikrarlı bir ilerleme kaydetmesini ve ücret artışlarının bir norm haline geldiği bir topluma geçmesini sağlamak önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Yirmi yılı aşkın bir süredir devam eden deflasyon ve durgun ücret artışının ardından Japonya, firmaların artan hammadde maliyetlerini fiyat artışları yoluyla hane halklarına yansıtmaya devam etmesi nedeniyle enflasyon, bir yılı aşkın süredir merkez bankasının yüzde 2 hedefinin üzerinde seyrediyor.

BoJ Başkanı Kazuo Ueda , enflasyondaki son zamanlardaki maliyet odaklı artışın, daha çok güçlü iç talep ve daha yüksek ücret artışının yönlendirdiği fiyat artışlarıyla değiştirilmesi gerektiğini savunarak, ultra gevşek politikanın süreceği mesajını vermişti.

Uzmanlara göre enflasyon tahminlerindeki bir yükseltme, Ueda’nın yakında selefinin büyük teşvik programını aşamalı olarak sonlandırmaya başlayacağına dair piyasa beklentilerini canlı tutabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.