Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoJ Başkanı Ueda, Gevşek Para Politikasını Sürdürmekte Kararlı

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, mevcut politikaların sürdürüleceğinin sinyalini verdi. Ayrıntılar geliyor...
BoJ Başkanı Ueda, Gevşek Para Politikasını Sürdürmekte Kararlı
HABER GİRİŞ

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda, merkez bankasının yüzde 2’lik enflasyon hedefine sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde ulaşmak için hala biraz mesafe olduğunu söyledi. Ueda bu açıklaması ile aşırı gevşek para politikasını sürdürme kararlılığının sinyallerini verdi. .

Hindistan’da bir G20 finans liderleri toplantısına katıldıktan sonra düzenlediği basın toplantısında Ueda, “Verim eğrisi kontrolü (YCC) altında ultra gevşek para politikamızı sabırla sürdürdük” açıklamasında bulundu.

Ueda, BoJ’un her politika toplantısında Japonya’nın yüzde 2 hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşmada kaydettiği ilerleme hızını inceleyeceğini söyledi. BoJ Başkanı açıklamasında, “Eğer yüzde 2’lik enflasyonun sürdürülebilir başarısı uzak olmaya devam ediyorsa, para politikasına ilişkin genel açıklamamız da değişmeden kalır” diye konuştu.

Ueda’nın sözleri, merkez bankasının bu ayın sonundaki oran incelemesinde YCC’yi değiştirme ihtiyacı görüp görmediği sorusuna yanıt olarak geldi.

BoJ, YCC kapsamında kısa vadeli faiz oranlarını yüzde -0,1’de yönlendiriyor ve enflasyonu yüzde 2 hedefine yükseltme çabalarının bir parçası olarak 10 yıllık tahvil getirisini yüzde 0 civarında sınırlamak için büyük miktarlarda devlet tahvili satın alıyor.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun bir yılı aşkın bir süredir yüzde 2 hedefini aşmasıyla piyasalar, BoJ’un getiriyi korumak ve büyük tahvil alımının neden olduğu piyasa bozulmaları gibi artan maliyetleri ele almak için bu ayın başlarında YCC’yi değiştirebileceği spekülasyonlarına maruz kalıyor.

Kaynaklar, BoJ’un bu ayın başlarında YCC’de ince ayar yapma fikrini dahili olarak tartıştığını, ancak görüşmelerin ön hazırlık aşamasında olduğunu ve nihai bir karar verilmediğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.