Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Merkez Bankası Faizde Beklenen Adımı Attı

Japonya Merkez Bankası, iki günlük toplantının ardından gösterge faiz oranının yüzde -0,10 olarak kalmasına karar verdi.
Japonya Merkez Bankası Faizde Beklenen Adımı Attı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Politika Kurulu bu sabah alınan kararı duyurdu. Aşırı düşük faiz oranlarını koruyan banka, gösterge faizi eksi 0,10 seviyesinde tutarak, 2016 yılından bu yana aynı oranda bırakma kararını sürdürdü.

Açıklamada, Temmuz 2023 Ekonomik Görünümü Aktivite ve Fiyatlar Raporu’nun, fiyatın sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde başarıldığını gösterdiği söylendi. Uzun süreli parasal genişlemenin an etkilerine ilişkin artan endişelerin altı çizilirken, iki gün süren toplantının ardından piyasa beklentilerine paralel açıklamalar geldi.

Banka, 10 yıllık devlet tahvili getirisi için oranı yüzde 0 olarak değiştirmedi. Getiri eğrisi kontrol politikası sınırında, daha büyük esneklik sağlanacağı söylendi. Şirket tahvillerinin ödenmemiş tutarının düzeltilmesinde ihracat koşullarının dikkate alınacağı ifade edildi.

Japonya’nın ekonomik faaliyeti ve fiyatları için son derece yüksek belirsizlikler olduğu söylenirken, bunlar; yurt dışı ekonomik aktivite ve fiyatlardaki gelişmeler, emtia fiyatları, yerel firmaların ücret ve fiyat belirleme davranışları olarak sıralandı.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile ölçülen Japonya’nın son enflasyon oranlarının, Nisan 2023 raporunda öngörüldüğü, ücret artışlarının ise kısmen bahar dönemindeki ücret müzakerelerinin sonucu olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Bugün açıklanan verilere göre Tokyo’da enflasyon Temmuz’da yıllık yüzde 3,2, çekirdek enflasyon yüzde 3 artış gösterdi. Her ikisi de tahminlerden daha yüksek geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın