Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA Saltanat Kurdu: Yerli Yatırımcının Gücü Yetmiyor

A1 Capital’den Üzeyir Doğan, son dönemde gerçekleşen halka arzlara ve BofA’nın satışlarına dikkat çekerek yerli yatırımcının durumunu değerlendirdi.
BofA Saltanat Kurdu: Yerli Yatırımcının Gücü Yetmiyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da son dönemde aşağı yönlü hareketlerin öne çıktığı görülüyor. BIST 100 endeksi 21 Mayıs’ta 11 bin 88 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra satış baskısıyla zirveyle arasını açtı.

Uzmanlar, Borsa İstanbul’da alım/satım işlemlerine aracılık eden şirketlerin hisse senetleri üzerindeki etkisine değindi ve yerli yatırımcıların özellikle Bank of America (BofA) gibi büyük şirketlere yetişemediğini ifade etti.

Para Nereye Gidiyor?

A Para’da konuşan A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, borsada alış tarafında kaynak olmadığını vurguladı ve vatandaşların sahip olduğu kaynakların da halka arzlara gittiğini belirtti.

Halka arzların piyasadan ciddi şekilde para çektiğini aktaran Doğan, 2-3 adet halka arzın aynı anda olduğu dönemlerde piyasadan para çıktığını ifade etti. Yeni hesap açılışlarının da eskisi kadar iyi durumda olmadığını kaydetti.

Yerli yatırımcının hem halka arzlara katılıp hem de BofA’nın sattıklarını almakta zorlandığını söyleyen uzman, yerli yatırımcının böyle bir paraya sahip olmadığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Yatırımcıların Dili Yandı

Özellikle 2023 yılında peş peşe gelen yeni halka arzlar ve Borsa İstanbul’daki yükselişlerden dolayı borsadaki yatırımcı sayısında ciddi artış görülmüştü. Ancak son dönemde halka arz olan şirketlerin ilk günlerde negatif hareketler göstermesi, kısa sürede kazanç elde etmek isteyen yeni yatırımcıların soru işaretlerini artırdı.

31 Mayıs’ta açıklanan Altınkılıç Gıda ve Süt Sanayi Ticaret’in halka arz sonuçları da ilginin azaldığını gösterdi. Halka arzlarda 2023’te 2,5 – 3 milyona kadar çıkan başvuru sayısı, neredeyse 1 milyona kadar indi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.