Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA: Hisse Senedi Fonlarından En Yüksek Haftalık Çıkış Görüldü

Bank of America analistleri, hisse senedi fonlarında gerçekleşen çıkışlardaki yükselişe dikkat çekti. Ayrıntılar geliyor…
BofA: Hisse Senedi Fonlarından En Yüksek Haftalık Çıkış Görüldü
HABER GİRİŞ

ABD’de yüksek enflasyon yıl boyunca hisse senetlerinde büyük düşüşleri beraberinde getirdi. Yatırımcılar fonlardan büyük çıkışlar gerçekleştirdi ve bu da fiyat tarafında aşağı yönlü baskıyı artırdı. Bank of America analistleri, ABD değerli fonlarının ve pasif hisse senetlerinin de sırasıyla 17.2 milyar dolar ve 27.8 milyar dolarlık haftalık rekor net çıkışlar kaydettiğini söyledi.

Yatırımcılar ayrıca nakit varlıklarını Şubat 2022’den bu yana en büyük düşüş olan net 59,5 milyar dolar azalttı ve dokuz hafta içinde en yüksek miktarda yatırım yapılabilir ve yüksek getirili tahvil sattı.

Yerel gelişmekte olan piyasa tahvilleri Nisan ayından bu yana ilk net girişini yaparken, gelişen piyasa hisse senetleri üçüncü haftada giriş kaydederek net 3,2 milyar dolar ekledi. Hisse senetlerindeki satışlar, yatırımcıların Japonya Merkez Bankası’nın Salı günü yaptığı sürpriz para politikası düzenlemesinden rahatsız olduğu bir haftada geldi.

BofA, sermaye kazançları vergilerini dengelemek için varlıkların zararına satılmasını içeren bir strateji olan rekor çıkışların arkasında vergi zararı olduğunu söyledi. BofA, aşırı düşük faiz oranlarına yönelik tarihi bir yaklaşımla, deflasyonist Japonya’nın son 30 yıldır küresel oranlar için taban belirlediğini vurguladı.

BoJ’nin getiri eğrisi kontrolünün planlanan sona ermesiyle bu tabanın şimdi daha yüksek olacağı kaydedildi. BofA analistleri yatırımcıların kredi yerine emtiaları, ABD hisse senetleri yerine diğer ülkelerin hisse senetlerini tercih ettiklerini söylediler.

GCM Yatırım Banner

Hisse senetleri, Federal Rezerv ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) dahil olmak üzere birçok büyük merkez bankasının faiz oranlarını artırmasının yanı sıra enflasyonu azaltmak için daha fazla zam yapılması gerektiğine dair uyarıların ardından son haftalarda kayıplarını artırıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.