Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsaya Karamsar Bakan Milyonerler Nakitte Kalmayı Planlıyor

1 milyon dolardan fazla serveti olan yatırımcılar arasında yapılan bir ankete göre gelecek yıl hisse senetlerinde büyük düşüşler yaşanacak.
Borsaya Karamsar Bakan Milyonerler Nakitte Kalmayı Planlıyor
HABER GİRİŞ

CNBC Milyoner Anketi sonuçları, hisse senedi piyasalarına dair endişeli tabloyu ortaya koydu. Genç ve eski yatırımcıların beklentileri arasında büyük farklar olsa da genel olarak gelecek yıl hisse senetlerinde çift haneli düşüşler bekleniyor. 1 milyon dolardan fazla kişisel serveti olan yatırımcılar arasında yapılan anket, hisse senedi piyasalarına dair düşüncelerin bir kez daha üzerinden geçilmesine sebep olacak nitelikte.

Ankete katılan milyonerlerin yüzde 56’sı, 2023 yılında S&P 500 endeksinin yüzde 10 oranında düşmesini bekliyor. Katılımcıların üçte biri ise yüzde 15’ten daha fazla bir düşüş öngörüyor.

Yüzde 28’i, önümüzdeki yıl servetleri için en büyük riskin borsa olduğunu düşünüyor ve servetlerinin azalacağından neredeyse eminler.

CNBC ile anketi yürüten Spectrem Group’un başkanı George Walper, raporun 2008 ve 2009 mali krizinden bu yana gördükleri en karamsar tablo olduğunu söyledi.

Bu yıl yüksek enflasyon ve ekonomide durgunluk beklentileri gibi faktörlerin milyoner yatırımcıların zihnini meşgul ettiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Yatırımcıların Çoğu Nakitte Kalmayı Düşünüyor

Milyonerlerin üçte birinden fazlasının genel yatırım getirilerinin gelecek yıl negatif olmasını beklediği aktarılırken, birçoğunun yakın gelecekte nakitte kalmayı planladığına dikkat çekildi.

Yüzde 60’ı ekonominin 2023 sonunda çok daha zayıf olmasını öngörüyor.

Raporda genç ve yaşlı milyonerlerin tahminleri arasında uçurum denecek kadar fark olduğu söylendi. Y kuşağı milyonerlerin yüzde 81’i gelecek yılın sonunda varlıklarının daha yüksek olmasını bekliyor.

Walper, “Y kuşağı milyonerleri hiçbir zaman gerçek bir enflasyon ortamında yaşamadı. İş hayatları boyunca FED tarafından yönetilen faiz oranlarını gördüler.” şeklinde değerlendirme yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.